Starosta Miroslav Štěpánek vidí hlavní poslání mobilního rozhlasu ve větší informovanosti obyvatel.

„Žijeme v době elektronické. Je třeba na to reagovat a jít s dobou. Ne všichni jsou v době hlášení obecního rozhlasu doma. Tím, že jim zkopírujeme všechny zprávy a pak pošleme mailem nebo sms zprávou, zvyšujeme procento obyvatel, ke kterým se informace dostane,“ vysvětluje pohnutky, které vedly Dřínov k zavedení mobilního rozhlasu.

Se stejným cílem do projektu vstupoval i Hulín.

„Líbí se mi, že můžeme posílat i sms zprávy. Na jejich přijetí a přečtení nemusíte mít ani takzvaný chytrý telefon,“ nechal se slyšet starosta Hulína Roman Hoza. „Máme ovšem méně odběratelů, než jsme čekali. Asi budeme muset udělat druhé kolečko propagace,“ přiznává Hoza.

I město Bystřice pod Hostýnem, ústy starosty Zdeňka Pánka, si mobilní rozhlas pochvaluje. „Jsme s ním spokojení,“ vyjádřil se Zdeněk Pánek.

Chráněná dílna HelpSoul v Bystřici pod Hostýnem.
To je paráda. V chráněné dílně ze starých pneumatik vyrábí pelíšky pro pejsky

Pomocník pro pejskaře

Název je však mírně zavádějící. Mobilní rozhlas rozhodně nenahrazuje klasické obecní hlášení prostřednictvím tlampačů. A ani se o to nesnaží. Naopak, jeho cílem je informovanost obyvatel ještě více rozvíjet. Chrčivý zvuk ampliónů, stále stejný hudební doprovod a rozléhající se ozvěna monotónního hlasu hlasatelky se tedy rozhodně neztratí v propadlišti dějin.

Helena Ježková ze společnosti, která aplikaci vyvíjí a zajišťuje technologickou podporu, říká, že mimo obecných informací ze samospráv a kontaktů má mobilní rozhlas mnoho dalších praktických funkcí.

„Kromě nahlašování podnětů mohou lidé hlásit ztracené věci, díky funkci Zvířecí detektiv ztracené mazlíčky a v neposlední řadě pohřešované. Funkce postupně přibývají - startujeme spolupráci s portálem Turistika.cz, takže si lidé budou moct na jedno kliknutí zjistit zajímavé výlety v jejich okolí,“ vyjmenovává Helena Ježková jednotlivé funkce.

„Dobré je i to, že aplikace působí na celém území České republiky, takže lidé nemusí pro každé město či obec stahovat lokální aplikaci s omezeným fungováním na danou lokalitu. V praxi to znamená, že lidé mohou sledovat více samospráv. Například zprávy z města, kde žijí, zprávy z měst, kde pracují, mají nemovitost nebo příbuzného a podobně,“ vyzvedla další výhody Ježková.

Plavecký bazén v Holešově
„Plavečák“ v Holešově vyžaduje rekonstrukci