„Automaty na mléko pro nás představují spíše drahou reklamu. Je o ně totiž malý zájem. Lidé jsou pohodlní a hloupí. Mají na dosah dobré, kvalitní zboží se vším všudy, ale jsou líní si jej zajít z přístroje koupit,“ posteskl si pro Deník třeba Josef Veselý, předseda družstva Agronet Nesovice.

To provozuje dvojici automatů, jeden je v Bučovicích, druhý v Koryčanech. Den co den kolem nich ale musejí družstevníci lidově řečeno „lítat“: stále častěji se totiž stávají terčem vandalů.

„Hází do mincovníku něco jako molitan, aby peníze nepropadávaly,“ přiblížil praktiky některých lidí Veselý. Instalace automatů však přesto nelituje.

„Je to služba lidem s naší ztrátou. Doposud jsme neměli ani žádnou reklamaci. Nepláču, nezoufám. Jak já říkám, mám radost, že lidé mají radost,“ zhodnotil už optimističtěji předseda družstva.

Čelit vandalům musí stále častěji také Agrodružstvo Roštění, které provozuje automaty v Chropyni, Hulíně, Morkovicích, Holešově, Roštění, Prusinovicích a také dva v Kroměříži.

„Vandalové přístroje ničí, na což pak doplácejí poctiví lidé. Někdo mincovník zablokuje a zákazníci se pak ani nedočkají čerstvého mléka. Oprava a vyčištění jsou pak pro nás drahé. Prakticky denně musíme mincovníky jezdit odblokovávat,“ zlobí se předsedkyně agrodružstva Jarmila Čermáková. Nejvíc podle ní vandalové ničí mlékomaty v Kroměříži.

„Stává se, že se skupiny lidí chtějí dostat do mincovníku a vybrat peníze nebo podpálí či rozbijí dveře,“ podotýká Čermáková.

Policie zatím nic nešetřila

Poničení přístrojů však jejich provozovatelé prakticky nikdy nehlásí na policii.

„Nemáme v tomto směru hlášenou žádnou událost,“ potvrdila za kroměřížskou policii Barbora Balášová.

Zatímco v Koryčanech zájem o čerstvé mléko podle dostupných informací upadá, v ostatních obcích jsou na tom lépe.

„Zdá se nám, že po Novém roce, kdy došlo ke zdražení mléka a mléčných výrobků, se zvedla spotřeba mléka v automatech. Denně se v průměru v jednom přístroji prodá okolo sto padesáti litrů. Od příštího týdne ale zdražíme o korunu za jeden litr,“ vyčíslila předsedkyně Agrodružstva Roštění Jarmila Čermáková.

V jednání je nyní i instalace dalšího nového automatu, a to konkrétně v Bystřici pod Hostýnem. „Zatím ale řešíme problémy s místem a stavebním povolením,“ uzavřela Čermáková.