Taková otázka nyní pravděpodobně víří v hlavě mnoha lidem: v jižních Čechách se prý totiž před nedávnem objevilo několik desítek případů, kdy konzumenti trpěli kampylobakteriózou.

„Informaci, že lidem může být po mléce špatně, zveřejnil hlavní hygienik Michael Vít. Nemá to ale doložené fakty, ani konkrétní případy,“ zlobila se v pátek Jarmila Čermáková z Agrodružstva Roštění, které iniciovalo vznik automatů na Kroměřížsku.

V okamžiku, kdy se objevily zprávy, že mléko může působit na lidský organismus negativně, vyrazili pracovníci agrodružstva ke svým automatům provést menší průzkum.

„Ptali se lidí, zda jim bývá po vypití mléka špatně či ne. Všichni shodně tvrdili, že ne. Doposud nemáme ani žádné informace, že by byl nějaký případ v našem regionu zaznamenán,“ upozornila Čermáková.

Na druhou stranu však přiznává, že na některé jedince mléko opravdu může špatně působit. Předně by ale všichni měli dodržovat upozornění, které je nalepené na každém automatu: mléko je třeba převařit.

„Já osobně jej nepřevařuji a špatně mi není. Záleží na člověku, každý je jiný. Lidé už nejsou možná zvyklí na čerstvé, přírodní mléko. Jsou tam bílkoviny a tuk, někoho to může protáhnout,“ míní Čermáková.

Její slova potvrzuje také kroměřížský praktický lékař Miloš Kucián. „Pokud opravdu někdo vypije naráz litr něčeho, na co není zvyklí, může to udělat své, jako se vším,“ vysvětlil s úsměvem doktor. I on také radí, aby lidé dodržovali stanovené pokyny. „Mléko by měli převařit a spotřebovat v určeném čase,“ dodal Kucián. Ve své ordinaci prý ale doposud žádného pacienta trpícího nevolnostmi po mléce neměl.

Případných potíží se oslovení lidé na Kroměřížsku nebojí. Není prý důvod. Naopak, mléko si pochvalují. „Pijeme jej doma všichni a nikomu nic není. Jsme maximálně spokojeni. Kdo jej nepřevaří, může mu být špatně. Někdo je holt náchylnější,“ míní například Šárka Derková ze Zborovic. Stejný názor zastává také Hana Pisková ze Soběsuk.

„Ve čtvrtek jsem si mléko v automatu koupila poprvé, udělali jsme si z něj pudink. Bylo to výborné. Dneska kupuji další láhev, i pro sousedy,“ pochvalovala si v pátek Pisková.