K prohřešku mělo podle obžaloby dojít 20. ledna na silnici mezi Třeběticemi a Hulínem. Čtyřiadvactiletý Trochta při míjení ostrůvku u Třebětic nezvládl řízení a vyjel mimo silnici. Tady narazil do palet s dlažebním materiálem a přitom poškodil vypůjčený automobil.

„Následnou zkouškou mu pak byla v moči zjištěna přítomnost metamfetaminu – pervitinu a stop canabinoidů. Nebyl tedy schopen se bezpečně účastnit silničního provozu,“ upozornil před soudem státní zástupce Rudolf Mlýnek.

Rozsudek pro Radima Trochtu soudce zpřísnil o zákaz řízení motorových vozidel

Obžalovaný Trochta se k trestnému činu ohrožení pod vlivem návykové látky během výpovědi ihned přiznal. „Ano, je to pravda a svého činu opravdu lituji,“ vyjádřil se muž, který se nevyzpovídal z prvního prohřešku. K tomuto faktu nakonec také přihlédl státní zástupce Mlýnek při své závěrečné řeči.

„Myslím si, že byla plně prokázána vina obžalovaného. Mám však za to, že osmnáctiměsíční souhrnný trest, který mu zdejší soud vyměřil v červnu, je dostatečně dlouhý. Proto jej navrhuji doplnit o zákaz řízení motorových vozidel,“ podotkl Mlýnek.

S návrhem zástupce se nakonec ztotožnil také soudce Karel Rašín. „Obžalovaného Radima Trochtu odsuzuji k osmnáctiměsíčnímu úhrnnému trestu odnětí svobody a ke dvěma letům zákazu řízení motorových vozidel,“ sdělil Rašín s tím, že Trochta bude zařazen do věznice s dozorem.

V červnu letošního roku stanul před kroměřížským okresním soudem Trochta hned kvůli dvěma trestným činům, a to pokračující krádeži a poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Už tehdy jiný kroměřížský soudce Petr Marák přihlédl ke kriminální minulosti pachatele a rozhodl se pro nepodmíněný trest.