Ke všem skutkům došlo podle obžaloby loni třiadvacátého června v restauraci Pod Kaštany v Kvasicích. Opilý Křížka tam v rámci slovní rozepře zlomil poškozenému Jakubovi Majdovi čelist. Pak vytáhl zavírací nůž, kterým nejprve pořezal rameno Petru Opanovi a následně Petru Rotreklovi obličej.

„Obestoupili mě tři, nůž jsem měl na obranu. Vůbec mě nenapadlo, že bych jim mohl ublížit. Bylo to zkratkovité jednání,“ uvedl ve své výpovědi při minulém líčení Křížka.

Jeho kamarád David Šustáček z Pohořelic na Zlínsku, který byl ten den v restauraci s ním, s použitím nože při včerejší výpovědi nesouhlasil. „Nevím, jestli se mohl cítit ohrožený, ale já bych jej rozhodně nepoužil,“ sdělil Šustáček, který během šarvátky sám utrpěl drobná zranění.
„Šli jsme si tam sednout po práci na pivo a začali jsme na sebe s klukama u vedlejšího stolu pokřikovat, kdo koho zbije. Pak jsme se do sebe

pustili a já dostal ránu do hlavy,“ vzpomínal Šustáček.
Události bezprostředně poté neviděl, protože si běžel umýt ránu. „Když jsem se pak vrátil, zapojil jsem se do potyčky znovu. Říkal jsem jim, ať Honzu nechají, ale pouštěli se do něj pořád,“ přiblížil Šustáček s tím, že použití nože si všiml až ve chvíli, kdy začala téct krev.

Senát se rozhodl dát obžalovanému ještě jednu, poslední šanci

Zbývající část incidentu nezaregistrovala ani Šustáčkova přítelkyně Eva Jarošová, která byla uvnitř podniku. „Snažila jsem se tam najít něco, čím bych přítele ošetřila,“ vysvětlila Jarošová. Zároveň upozornila, že ani ona neměla tušení, že by Jan Křížka s nožem přišel.

Výsledkem potyčky byla nakonec zranění tří účastníků, z nichž jako nejvážnější označil předseda senátu Petr Marák zranění Petra Rotrekla, který utrpěl řeznou ránu v obličeji. „Dostal se tak do ohrožení života, protože vlivem podnapilosti mohl nůž snadno sklouznout do oblasti krčních tepen, takže mohlo dojít k silnému krvácení,“ pronesl Marák.

Ten nakonec spolu s přísedícími rozhodl o poslední šanci již dříve trestaného Křížky. „Dopustil se jednání pro společnost nebezpečného, přesto mu šanci naposledy dáváme,“ prohlásil Marák poté, co vyřkl verdikt tříletého úhrnného trestu odnětí svobody s podmínkou na čtyři roky.
Upozornil ale, že Křížka se podle něj už ocitl na samé hranici, a pokud by se něco podobného stalo znovu, shovívavost už nebude na místě.