V osmi hudebních oborech se rozvíjelo třiapadesát studentů aktivně a třicet účastníků pasivně prostřednictvím sledování výuky pod vedením špiček ve svých oborech, jako je například hornista Radek Baborák, cembalistka Barbara Maria Willi nebo sopranistka Kateřina Kněžíková.

Závěrečný koncert patřil mimořádně talentovaným absolventům akademie, které doprovodil orchestr Moravských komorních sólistů.

„Jsem velmi překvapený počtem a úrovní studentů, kteří se letos přihlásili. Mám radost i z toho, že v nich zarezonovalo prostředí města,“ zhodnotil letošní ročník jeho iniciátor Tomáš Netopil.

Tři studenti akademie získali ocenění s finanční odměnou. Cenu Zlínského kraje převzal šestnáctiletý houslista Matteo Hager, cenu Akademie a města Kroměříže získal slovenský houslista Ferdinand Pavel Slezák. Cenu Akademie klasické hudby obdržela zpěvačka Tereza Maličkayová.

„Očekával jsem, že na akademii získám nové znalosti a poznám, jak vypadá práce hudebníka na vysoké úrovni. Také jsem doufal, že si najdu nové přátele ve svém oboru. Obojí se splnilo,“ řekl absolvent akademie Anton Aslamas, který se zúčastnil kurzu v oboru korepetice pod vedením Zdeňka Klaudy.

Studenti se kromě výuky zapojovali také do workshopů a seminářů ohledně profesního rozvoje, sebeprezentace nebo práce s trémou.

Letní hudební akademie byla otevřená i pro širokou veřejnost, lidé mohli navštívit celkem šest koncertů, jednu besedu a jednu přednášku. Tomáš Netopil už naznačil, jak bude vypadat příští ročník akademie.

„Plánujeme významné změny, které by měly přispět k rozšíření projektu. Mimo jiné chceme zařadit například i orchestrální program,“ prozradil Tomáš Netopil. Nadcházející ročník se uskuteční 22. srpna a přinese zájemcům možnost zapsat se do dosud neotevřených oborů, jako je viola, violoncello a komorní hudba.