Žadatelé toužící po řidičském oprávnění jsou ale leckdy pro městské úředníky pořádným oříškem: někteří totiž musejí k opravné zkoušce i na několikrát.

Například jen v Kroměříži podstoupilo vloni závěrečné zkoušky z autoškoly rovných 1512 lidí. „Z toho 773 ještě teď čeká na opravné zkoušky,“ upozornil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Ve srovnání s rokem 2007 navíc v Kroměříži zaznamenali pokles žadatelů. Zatímco tehdy měli 2525 přihlášených lidí, z nichž u zkoušek neuspělo 863.

Mnohem lepší výsledky v tomto směru vykazují třeba v Holešově. Tam se v roce 2008 zkouškám na některý z dopravních prostředků podrobilo 655 zájemců.

„Přibližně patnáct procent neuspěje a musí přijít na opravné zkoušky. Mohu říct, že někteří na ně chodí třeba až pětkrát,“ prozradil Radek Doležel z holešovského městského úřadu.

Několik stovek nových řidičů pak ročně evidují v Bystřici pod Hostýnem. „Vloni jsme měli 692 žadatelů o řidičské oprávnění. Zhruba desítka z nich musela přijít na opravné zkoušky,“ vyčíslil Jaroslav Šenkyřík z tamního odboru dopravy.

V drtivé většině usilují o řidičák mladí, ještě studující lidé. Ne každý má k tomu ale podle instruktorů autoškol předpoklady. Velkou roli hraje, zda se tomuto studiu věnují dobrovolně a s chutí, či pod určitým nátlakem.

„Z devadesáti procent mám mladé klienty, ti zkrátka chtějí jezdit. Zbytek tvoří starší. A právě u nich se setkávám i s tím, že jim zaměstnavatel řekne, že jej vyhodí, když nebude mít řidičák. Svou roli hrají ale i zdravotní problémy v rodině,“ sdělil Jaroslav Račanský, který provozuje autoškolu v Kroměříži.

O tom, že situace mezi budoucími mladými řidiči je rok od roku horší, svědčí i další ohlasy. Dokonce i s arogancí se setkávají třeba v kroměřížské autoškole Stratil.

„Je jasné, že když k nám přijde osmnáctiletý kluk, kterému autoškolu platí rodiče, že se mu do toho nechce. Sedne si do auta, nezná ani značky a velice těžko se s ním pracuje,“ povzdechl si provozovatel Jaromír Stratil.

A jak se pak takoví řidiči projevují na silnicích? Podobně jako jinde: zaviní řadu havárií. „Jsme na tom stejně jako celorepublikové statistiky. Mladí řidiči mají vysoký podíl na dopravní nehodovosti, bohužel i s těmi netragičtějšími následky,“ potvrzuje Blanka Králová z kroměřížské policie.

Ondřej Holubec, Jarmila Kuncová