„O politické dění se zajímají čtyři procenta dotázaných podrobně, necelá čtvrtina zběžně a více než třetina vůbec,“ zjistili výzkumníci ze společnosti IPSOS TAMBOR. Na lokální úrovni je zájem o politiku ještě nižší.

Téměř polovina mladých lidí politiku vůbec neřeší

O politické dění v obci či městské části se nezajímá vůbec nebo téměř vůbec 46 procent mladých lidí. Zájem o tuto oblast je výrazně ovlivněn i výší vzdělání rodičů. O politické dění se zajímá 53 procent dětí rodičů se základním nebo středoškolským vzděláním bez maturity oproti třem čtvrtinám dětí vysokoškoláků.

Rath nazval studenty fašisty

Nejčastěji se mládež o politice dovídá z médií, především televize. „Nejatraktivnějším zdrojem informací o dění v České republice, Evropské unii i ve světě jsou pro mladé lidi zpravodajské a informační servery na internetu. Pouze v případě přenosu informací o dění v v místě bydliště konkurují síti místní zpravodaje,“ píše se ve výsledné zprávě. Ke sněmovním volbám chodí 34 procent lidí z této věkové skupiny. Agentura také zjišťovala, zda se mládež aktivně účastní demonstrací. Nejvíce mladých lidí uvedlo, že za poslední dva roky navštívilo akce proti státním maturitám a proti Jiřímu Paroubkovi.

K nim se v úterý přiřadily i čtyři desítky studentů, kteří přišli na mítink ČSSD ve Slaném. Když rozvinuli transparent s nápisem Jmenuji se Paroubek a brzy budu první zastřelený prezident ČR, přítomný hejtman Středočeského kraje David Rath je nazval fašisty, kteří podněcují ostatní k násilí. Tomuto obrazu odpovídají i výsledky Studentských voleb, které zorganizovala společnost Člověk v tísni. Její výsledky měly být zveřejněny až v červnu, ale některé pedagogy a středoškoláky naštvalo, že nejsou k dispozici hned, a proto se zapojili do facebookové akce Lubomíra Kubáta. „Z jednotlivých škol data začala unikat, což mi nepřišlo fér. Chtěl jsem, aby byla úplná,“ řekl Deníku Kubát.

Levice zatím propadá

Zatím je získal z deseti konkrétních škol a dvou blíže neurčených z Pardubického a Ústeckého kraje. Právě v něm by bodovala s 15 procenty Vadasova Dělnická strana sociální spravedlnosti. Jinak ale s drtivou převahou u středoškoláků vede TOP 09 před ODS a Věcmi veřejnými. U mladých boduje i Pirátská strana. A propadá levice, dokonce víc sociální demokraté než komunisté. Simulovaných voleb se zúčastnilo přes padesát procent studentů na 134 školách. „U nás to bylo až 70 procent, studenti se o projekt začali zajímat hlavně ve chvíli, kdy se ho chopili politici,“ řekl Deníku ředitel Gymnázia Nymburk Jiří Kuhn. Podle něj chybí mladým nabídka atraktivních témat. „Výplata mateřské ani třináctý důchod to není. Hodně je teď oslovuje hrozba zadlužení, zvláště v souvislosti s událostmi v Řecku,“ uzavřel Kuhn.