Holešovský poslanec Josef Smýkal ale na druhou stranu ocenil jeho snahu mluvit o oblasti příjmů do státní kasy.

„Všechny nás trápí DPH, bohužel znám některé podnikatele, kteří opomněli dostatečně střádat do sociálního fondu a na důchod nejsou zajištěni," řekl včera Deníku Smýkal.

Sjezdu se účastnil i tajemník holešovské ČSSD Martin Knápek. „Co se týče výsledků voleb, ty se daly očekávat. Nejvíc mne oslovil projev slovenského premiéra Roberta Fica," poznamenal Knápek.

Z domova sledoval průběh kongres předseda místní organizace ČSSD v Bystřici pod Hostýnem Antonín Pařízek. Zklamán byl neúspěchem Jiřího Dienstbiera.

„Vkládal jsem do něj své naděje, ale vedení strany má jiný názor," krčí rameny. Nijak zaskočen výsledky voleb do vedení strany nebyl ani kroměříský místostarosta Miloš Malý.

Výrok o parazitech vadil skoro všem

„Sjezd splnil má očekávání. Nebyly tam žádné zásadní změny, mrzí mě, že nebyl zvolen Jiří Dienstbier," zopakoval Malý.

Kritizoval také hojně citovaný výrok stínového ministra Mládka.

„Co se týče prohlášení o živnostnících, nemůže nikdo říct, že na někom parazitují. Jsou běžnou součástí společnosti a nemají to jednoduché," míní kroměřížský senátor. Souhlasí s ním i starosta Bělova Jiří Přecechtěl.

„Prohlášení o živnostnících bylo prostě nevhodné. To, že neodvádějí tolik daní do systému, je sice pravda, ale nemůžeme to říci takto," tvrdí starosta.

Podle něj to není problém živnostníků, ale státu. „Bylo to nešťastné vyjádření, byť jinak sdílím podobný názor. Jsem ale rád za zvolení regionálních zástupců Zdeňka Škromacha a Aleny Gajduškové na posty místopředsedů," dodal Přecechtěl.

Podle předsedy pačlavických sociálních demokratů Pavla Trávníčka měl Mládek se svým výrokem o živnostnících počkat.

„Něco takového nesmí říkat na veřejném sjezdu, kde všichni čekají na sebemenší chybičku," míní Trávníček.

S volbou Bohuslava Sobotky předsedou strany jsou spokojeni v Hulíně. Podle Radka Navrátila z tamní organizace se prokázala stranická jednota a ochota převzít zodpovědnost.

„Mým osobním pocitem ale je, že by ČSSD neměla automaticky počítat s vítězstvím ve volbách. Hlasy, které rozhodnou, nebudou protestní," varuje Navrátil.