Čtyři malá labuťátka se poprvé ukázala veřejnosti letos 4. června a podle ornitologů poprvé vzlétla minulé úterý 5. září, tedy po zhruba devadesáti dnech od vylíhnutí. „Jejich matka, ornitology pojmenovaná Zpěvanka, je vybízí ke krátkým letům takřka každý večer, většinu dne je ale s mláďaty ukrytá v hustém rákosí,“ popsal Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku. Připomněl, že labutě zpěvné jsou při hnízdění velmi plaché na rozdíl od našich labutí velkých, ne každému se tak poštěstí je z ornitologické pozorovatelny při návštěvě Zámeckého rybníka zahlédnout. Hnízdiště vzácných ptáků je také pravidelně sledováno členy spolku.

Labut zpěvná se od našich labutí velkých pozná podle žlutě zbarveného zobáku. Samice labutě zpěvné je navíc označena kroužkem a límcem s kódem 7R42. Okroužkována byla v Německu na zimovišti labutí zpěvných v lednu 2006, a to jako dospělá samice. Proč se nevrátila do svého severského rodiště a usadila se na Moravě, zůstává pro ornitology záhadou.

Její nejoblíbenější rybníky se nacházejí v Tovačově, Kojetíně a Chropyni. Objevila se také na jižní Moravě, v Maďarsku i v Polsku. Od členů Moravského ornitologického spolku dostala jméno Zpěvanka a postupně se stala ornitologickou celebritou.

Už v roce 2009 to vypadalo, že vytvoří pár se samcem labutě velké, ale k jejich zahnízdění tehdy nakonec nedošlo. I v následujících letech se o samce labutí velkých zajímala, ale až v únoru 2011 potkala v Tovačově samce svého druhu. Ten ale krátce nato uhynul. Dalšího samce tak potkala až v loňském roce a letos s ním zahnízdila na Zámeckém rybníku v Chropyni. Oba ptáci se víc než měsíc střídali v sezení na hnízdě, které bylo dobře ukryto v hustém rákosí. V neděli 4. června pak poprvé vyvedli mláďata na volnou hladinu k velké radosti nejen ornitologů, ale i místních milovníků přírody.