Medvěd hnědý již několik týdnů postupuje územím Valašska a páchá škody zejména na domácím zvířectvu. Na sklonku minulého týdne překročil pomyslnou hranici okresu a dostal se na Kroměřížsko. O svém pobytu zanechal jasné důkazy v podobě usmrcených ovcí a koz.

OBCÍ OBCHÁZÍ STRACH

„Poslední informace o výskytu máme z rána, kdy jsme dostali hlášení, že se objevil opět v obci Rajnochovice,“ uvedla mluvčí státní policie Simona Kyšnerová, která potvrdila, že pohyb zvířete evidují a získané informace předávají příslušným orgánům.

„lidé spatřili medvěda kousek u autobusové zastávky. Skoro naproti místního obchodu,“ řekla místostarostka Rajnochovic Jaroslava Jurčová. Obyvatelé mají strach. O sebe, o děti, o domácí zvířata i o majetek.

„Dokonce i místní dnes přivezli děti do školy autem. Taková panuje nálada v obci,“ potvrdila napjatou situaci Jurčová.

Řemeslníci Antonín Hajda (ve vestě) a Radek Machala (v modrém) z Ratiboře opravují v Oznici odchytovou klec na toulavého medvěda. Asistuje také starosta obce Oznice Martin Gerža (vlevo). Klec byla přivezena ze Slovenska z oblasti Malé Fatry.
Polapit medvěda se nedaří. Nyní řádí na Hostýnsku

O možném nebezpečí informovali své občany také v přilehlém Loukově.

„Až do odvolání jsme zrušili pořádání všech akcí,“ nechal se slyšet starosta Loukova Antonín Zlámal.

„Hovořil jsem o víkendu s panem hejtmanem. Jsme ve spojení s myslivci a příslušnými odbory. Informovali jsme občany na našich internetových stránkách, poslali emaily do škol a školek,“ vyjmenoval seznam současných opatření, které učinila Bystřice pod Hostýnem, starosta Zdeněk Pánek.

Jako zástupce města také doporučuje nechodit do lesa. Místní škola T. G. Masaryka se na popud možného nebezpečí rozhodla zrušit i výlet na Hostýn, který byl naplánován pro žáky prvního stupně. Druhá základní škola Bratrství Čechů a Slováků rozeslala dopis z města pomocí interního systému všem rodičům. Výuky se zatím případná opatření nedotkla.

NENÍ JASNÉ KOHO INFORMOVAT

Nahlásit výskyt medvěda příslušným orgánům však není jednoduché. Než se informace od zdroje dostane do správných rukou, může uběhnout dostatečně dlouhá doba, aby se zvíře běžící rychlostí více než 50 kilometrů za hodinu dokázalo dostat z hledáčku všech.

I přesto, že bylo zřízeno krizové číslo, kam se případní svědci mohou obrátit, vytáčejí volající spíše linku 158 nebo uvědomují představitele obcí.

KROMĚŘÍŽSKÉ FARMÁŘSKÉ TRHY SI BUDUJÍ TRADICI. Nabídka stánkařů, ale i zajímavý doprovodný program přilákalo v sobotu na Hanácké náměstí v Kroměříži mnoho návštěvníků, především pak rodiny s dětmi.
Letos naposledy Hanácké náměstí v Kroměříži ožilo Farmářskými trhy

„Lidé volají na tísňovou linku 158 a my pak předáváme informace odchytové agentuře,“ sdělila postup Simona Kyšnerová. Policie v tomto případě nemá žádné kompetence. Podobně jsou na tom i starostové.

„Ráno zazvonil telefon panu starostovi. On pak posunul hlášení dál,“ řekla zkušenosti z pondělního rána Jurčová.

„Nakonec sem ale přijedou pouze zástupci médií,“ přiznala zklamaně místostarostka.

„Když utekla mamba, hledala ji celá Praha. Tady to vypadá, že o odchyt medvěda nemá nikdo zájem,“ řekla znechuceně Jurčová.