„Nejsem přívrženkyní stávek, ale pokud opravdu nějaká bude, podpoříme ji,“ říká rozhořčeně ředitelka zdounecké základní školy Marie Ptáčková.

Stejně jako řadě jejích kolegů v celém Česku se jí totiž nelíbí návrh ministra školství Josefa Dobeše. Ten chce přilepšit kantorům v neprospěch nepedagogických pracovníků. Konkrétně uklízečky či kuchařky půjdou s platem dolů o několik procent. A to je právě podle ředitelů škol příslovečným jablkem sváru.

„Je to už neskutečné. Nepedagogičtí pracovníci jsou přece trvalou součástí školy, bez nich nemůžeme fungovat,“ zlobí se ředitelka zdounecké školy. A není divu, zatímco platy se zmíněným profesím sníží, kvantum práce zůstane.

„Naše děvčata mají na úklid obrovské plochy, stejně tak vaříme stále pro stejný počet strávníků. Už teď se jejich plat rovná minimální mzdě a i to mi přijde nefér,“ dodává Ptáčková.

Podobně vnímá záměr ušetřit na nepedagogických pracovnících také ředitel Základní školy Kvasice Ladislav Škrabal. „Vidím to jako jistou nespravedlnost, vždyť jsou potřeba k zajištění provozu,“ potvrzuje Škrabal.

Se všemi zaměstnanci se sejde koncem prázdnin, kdy také zmíněný problém hodlají probrat.

„Zatím proto ani nemohu říci, zda bychom do stávky šli či ne,“ dodává ředitel. Stejně hodlá postupovat také jeho kolega Oldřich Gejda, který stojí v čele kroměřížské Základní školy Oskol.

„Vím o tom, ale pohromadě náš sbor bude až koncem srpna. Každopádně však snižování mezd nevěstí nic dobrého, nemělo by tomu tak být,“ konstatoval Gejda.

Jasno by do věci mohlo vnést už čtvrteční jednání. „Naše vedení se má sejít s ministrem školství Dobešem a ministrem financí Kalouskem. Nezbývá než věřit, že dopadne dobře,“ doufá předsedkyně oblastní rady Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Oldřiška Šimčíková.

Podle ní pětiprocentní snížení platu nebude mít daleko k minimální mzdě.

„Uklízečky na tom budou katastrofálně. A vlastně už jsou. Po lednové úpravě se snižovali úvazky, aby nemuselo docházet k propouštění,“ připomíná Šimčíková.