„Příští stanice… Rajnochovice”.

Takové hlášení slyšeli v loňském prosinci lidé úplně naposledy. Po dlouhých 133 letech totiž nádraží, které neslo název Rajnochovice, ale po celou dobu své existence leželo v katastru Podhradní Lhoty, změnilo svůj název.

Lidé se tehdy rozdělili do dvou táborů. Zatímco jeden změnu názvu vítal, další byl pro ponechání dosavadního pojmenování i s ohledem na to, že stávající název byl už mezi lidmi „zažitý“.

Kromě místních je zastávka také hojně využívána turisty, kteří zpravidla míří do Hostýnských vrchů a na oblíbený Kelčský Javorník. Někteří z nich si na změnu názvu jejich cílové stanice ani po roce stále nezvykli.

„Pořád si kupuji jízdenku „do Rajnochovic,“ usmívá se třeba František Chytil.

„Většinou mě pak paní u okýnka upozorní, že tahle zastávka už neexistuje a že mám zřejmě na mysli Podhradní Lhotu. Většinou se tomu jen zasmějeme a jdeme dál. Mám to tak zažité od mala, na nový název už si asi nezvyknu,“ usmívá se čilý šedesátník.

Jiným ale nový název nedělá žádný problém.

„Myslím si, že kolem toho bylo zbytečně moc povyku pro nic. Zastávka se prostě přejmenovala podle obce, ve které leží a je to tak podle mě správně. Vždyť Rajnochovice jsou od zastávky několik kilometrů, nedávalo to smysl,“ myslí si Petr Procházka.

Roli sehrála přilehlá autobusová zastávka

Možné přejmenování železniční stanice bylo tématem řadu let. Velkou roli nakonec sehrála přilehlá autobusová zastávka. Zlínský kraj totiž dělal předloni revizi názvů autobusových zastávek. Jedním z pravidel bylo, že první název zastávky musí být dle názvu obce, ve které se nachází. Zastávka u železniční stanice v Podhradní Lhotě však toto pravidlo nesplňovala.

„Byla pojmenována jako Rajnochovice, což bylo podle pravidel špatně. Zažádali jsme proto o změnu názvu na Podhradní Lhotu. Nicméně aby nebyl nesoulad mezi názvem autobusové a železniční zastávky, tak jsme Správu železnic zažádali o změnu názvu,” přiblížil tehdy starosta Podhradní Lhoty Petr Horáček.

Při loňské změně jízdních řádů, 12. prosince 2021, tak po 133 letech definitivně zmizely z mapy železničních stanic Rajnochovice a namísto nich „vznikla“ Podhradní Lhota.