Velehradskou baziliku navštívil i papež Jan Pavel II.

Zvláštní úlohu sehrála poutní obec v letošním roce, kdy se v ní slavilo 1150. výročí příchodu soluňských bratří Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Rozměr cyrilometodějského výročí byl široký a své osobní zakotvení každý trochu jiné v něm našli věřící i nevěřící. Oslavy vyvrcholily začátkem července při čtrnáctých Dnech lidí dobré vůle, jedné z největších kulturně-společenských událostí v České republice.

Díky projektu IOP s názvem Velehrad centrum kulturního dialogu západní a východní Evropy, jehož nositelem je velehradská farnost, se skví bazilika, kostelík Cyrilka, jejich okolí s novou ohradní zdí s nikami a Velehradský dům sv. Cyrila a Metoděje v nové kráse. Před dokončením je rekonstrukce lapidária. Jedna z nejrozsáhlejších stavebních obnov v novodobých dějinách si vyžádá ze strukturálních fondů 294 milionů korun a z národních veřejných zdrojů 52 milionů korun.

Velehradská bazilika se honosí zvláštním papežským vyznamenáním Zlatou růží. V roce 1985 ji sem přivezl na oslavy 1100. jubilea od úmrtí sv. Metoděje státní sekretář Vatikánu kardinál Agostino Casaroli.

V dubnu 1990 navštívil Velehrad papež Jan Pavel II. O tři roky později tu proběhlo celostátní setkání mládeže, kterého se zúčastnilo na osm tisíc lidí z celého Česka.

Úterý 24. prosince - 7.30 a 24 hodin, Středa 25. prosince - 7.30, 10 a 15 hodin, Čtvrtek 26. prosince - 7.30 a 10 hodin, Středa 1. ledna - 7.30, 10 a 15 hodin 

Štěpánský koncert Hradišťanu s Jiřím Pavlicou se v bazilice uskuteční 26. prosince v 16.30 hodin. Předprodej vstupenek: obecní úřad a Informační centrum Velehrad, Městské informační centrum Uherské Hradiště a cestovní kancelář Veligradtour.

Páter Cukr: Na Ježíška věřím šestadevadesát let

Velehrad - Připomínka Vánoc se rodí v mysli jezuity P. Josefa Cukra, jehož život je neoddělitelně spjatý s Boršicemi, v nichž spatřil světlo světa, ale také s poutním Bohosudovem a Velehradem. A právě v něm bude letos prožívat své devadesáté šesté Vánoce.

„Při slově Vánoce se mě dnes u srdce zmocňuje krásný hřejivý pocit. Měl jsem to štěstí, že jsem je jako dítě prožíval se svými čtyřmi sourozenci a rodiči, kteří se nám snažili udělat Štědrý večer a následující dva svátky velice krásné," listuje pomyslnou knihou svého života páter Cukr. S pousmáním dodá, že ze sourozenců byl nejmladší, takže byl v rodině středem pozornosti a dostával od Ježíška o nějaký ten dárek víc.

„Na Ježíška jsem věřil a věřím dodnes. Celých šestadevadesát let. Nikdy mě mnohem starší sourozenci nepřesvědčovali o tom, že dárky nakládají rodiče, nikoliv Ježíšek. Na obecné škole o tom spolužáci mluvili, ale já si stál za svým," pootevřel jednu kapitolu svého života kněz, který navzdory svému věku sloužil dvanáct let denně v šest hodin ráno mše svaté pro klienty a zaměstnance velehradského domova Vincentinem, a to až do konce června letošního roku.

Sváteční vánoční chvíle v jeho životě přetrvaly do roku 1944, kdy byl gestapem zatčen a odseděl si v Terezíně a na Pankráci 14 měsíců. „Tam nebyl vánoční stromek ani zpívání koled, navíc panoval zákaz mluvení. Na Štědrý večer jsem dostal jako dárek kriminální knedlíček bez nádivky. Byl tam velký hlad. Já v tom kriminále vážil jednačtyřicet kilogramů," povzdechne si pravděpodobně nejstarší jezuita v Česku.

Po konci války se ze svobody těšil jen pár let. V roce 1953 byl zatčen a ve vykonstruovaném procesu ho komunisté odsoudili za špionáž a velezradu k jedenácti letům vězení na Mírově a v koncentrácích u uranových dolů na Jáchymovsku. „Tam byla velká dřina. Po práci jsem nebyl schopen ani mluvit. Ani mé modlitby k Bohu nebyly tím, čím měly být. Ale já se práce nebál a komunistický kriminál jsem přežil. Po propuštění z něj v roce 1960 jsem se dočkal těch nejkrásnějších Vánoc mého života," říká přesvědčivě kněz, který se svým nelehkým životem a dobrým dílem vepsal do kroniky jezuitů Bohosudova, kde působil jako kněz i zástupce ředitelky církevního gymnázia, ale i Velehradu.

„O letošním Štědrém večeru už nebudu sloužit mši svatou klientům Vincentina, ale odsloužím si ji třeba sám pro sebe, jak to ostatně dělám denně v kapli, kterou mám kousek od mého pokoje," svěřuje se páter Cukr, jehož úsměv a ohníčky v očích podtrhují jeho výjimečné charizma. „Vánoční chvíle budu prožívat se svými spolubratry z jezuitské komunity, s rodinou i známými, kteří se už ohlásili, že mě navštíví. Když Bůh dá a já se vánočních svátků dožiju, budou to pro mě chvíle pozemsky krásné a pozemsky zázračné," dodává nejstarší muž Velehradu, který ani ve svých 96 letech neztratil optimismus a elán a cítí se zdravý.

Hostýn spatří každý rok tři sta tisíc poutníků

Svatý Hostýn - Pravděpodobně už v pozdním středověku byla na vrcholu Svatého Hostýna na Kroměřížsku, v místech rozsáhlého pravěkého hradiště, postavena kaple Panny Marie.

V roce 1567 je poprvé zmiňován Hostýn jako poutní místo, tehdejší poutě však ještě nemusely s uvedenou legendou souviset. Roku 1658 nechal hrabě Jan rozšířit stávající kapli a přistavět dvě boční.

V úterý 24. prosince budou mše svaté v bazilice Nanebevzetí Panny Marie v 7.15, 9.15 a v 15.30 hodin. V noci mše svatá není. Na Silvestra v úterý 31. prosince budou mše svaté začínat v 7.15, 9.15, 11.00 hodin, ve 22.30 hodin bude modlitba růžence, ve 23.00 hodin adorace, ve 23.45 hodin děkovné Te Deum a sv. požehnání, ve 24.00 hodin pontifikální mše svatá. Více informací najdete také na na www.hostyn.cz.

Jeho vnuk pak nechává postavit na Hostýně velký chrám. Stavba byla dokončena v roce 1748, kdy ji vysvětil 28. července kardinál Julius Troyer. 24. září 1769 chrám po zásahu bleskem vyhořel, byl však během dvou let opraven. V roce 1779 bylo v rámci josefínských reforem přemístěno sídlo duchovní správy na Rusavu a v roce 1784 vydán zákaz poutí. Chrám byl vyklizen, včetně rozebrání střechy.

V letech 1841 1845 byl chrám obnoven a roku 1895 byla založena Matice svatohostýnská. Roku 1898 byla na vrcholu Hostýna postavena kamenná rozhledna a roku 1909 začala stavba schodiště, které spojuje hlavní chrám s kaplí u zázračného pramene.

Schodiště má 250 stupňů a je dlouhé 242 m, cesty jej rozdělují na tři části. Od roku 1903 byla vybudována křížová cesta, autorem je architekt Dušan Jurkovič. Jednotlivá zastavení jsou v Jurkovičově oblíbeném stylu valašské lidové architektury.

Na podzim v roce 2005 byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce místa, na niž velkou měrou přispěli věřící svými dary.

Svatý Hostýn je nejnavštěvovanějším poutním místem v celé České republice ročně jej navštíví přibližně 300 tisíc poutníků.

V bazilice stráví svátky letos už dvacátým rokem

Svatý Hostýn - Vánoce jsou o společně strávených chvílích, koledách a připomenutí narození Spasitele: to říká Petr Janek, který sám letos na Svatém Hostýně stráví už svoje dvacáté Vánoce.

Adventní čas je podle něj stejně jako všude jinde časem vánočních příprav. Na Svatém Hostýně ho jen prožívají v poklidu.

„V toto období sem chodí míň návštěvníků než v poutní sezonu. Začínáme se teď chystat na Vánoce, už máme adventní věnec a brzy přijde řada na stromy," vysvětluje Janek.

Výzdoba? Zatím ještě umírněná, betlém přijde až v příštích dnech

Výzdoba baziliky Nanebevzetí Panny Marie je podle něj v těchto dnech stále umírněná. Ta pravá vánoční atmosféra doladěná decentní výzdobou totiž přijde až v následujících dnech.

„Advent je začátek církevního roku, takže bohatá výzdoba bude až na samotné svátky. Budou stromečky i tradiční betlém. Ten tvoří historicky i kulturně ceněné postavičky. Nedávno jsme renovovali pozadí betlému a restaurováním prošly i některé chaloupky," poznamenal Janek.

Na Štědrý den se uskuteční mše svaté ráno v 7.15 a 9.15. V podvečer o půl čtvrté se pak uskuteční další jako náhražka za tradiční půlnoční. Noční mše se tu už několik let totiž neslouží.

„Půlnoční mše nebývá už několik let kvůli výtržnostem. Přicházela sem spousta podnapilých lidí, kteří atmosféru narušovali. Proto jsme mši už před několika lety zrušili a čas přesunuli na podvečer," vysvětlil farník.

Sám letos na Hostýně stráví své dvacáté Vánoce. Jako pro věřícího člověka jsou pro něj hlavně vzpomínkou na narození Spasitele. Po Velikonocích jsou to pro něj druhé nejdůležitější svátky.

„Je to radostné období nejen pro nás, ale pozorujeme ho také na návštěvnících Hostýna, kteří sem vyrazí. Prožívám tento čas radostně nejen tady, ale také doma," prozradil Janek.

Moderní pojetí Vánoc, blikající stromy a výlohy obchodů nemají s tradičními Vánocemi příliš společného. Lidé podle něj dnes pořádají hony na dárky a zapomínají na to užít si příjemné chvíle s rodinou. Svým blízkým dárky také kupuje, dává však přednost drobné milé pozornosti než honosnému daru.

„Komercializací se kouzlo bohužel vytrácí. Taky své blízké obdarovávám, ale přiznám se, že je to pro mě to méně podstatné. Nakupuji dárky většinou až třiadvacátého prosince. Nestresuji se tím," uzavřel vyprávění s úsměvem Janek.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU