A památkáři si už mohou začít spokojeně mnout ruce. S téměř stoprocentní jistotou už totiž tuší, že peníze od ministerstva kultury obdrží. „Víme, že verdikt je kladný, oficiálně se ovšem výsledek rozhodnutí dozvíme až v polovině února, kdy přijede do města ministr kultury Václav Riedlbauch,“ informoval koordinátor projektu Ondřej Zatloukal.

Očekávaná návštěva podle něj zamíří hlavně na zámek, kde lidé zainteresovaní do projektu udělají důležitý krok: podepíší rozhodnutí o poskytnutí dotace. „Poté pak už můžeme začít kontinuálně pracovat. Letos chceme mít zajištěna všechna patřičná povolení,“ upozornil Zatloukal.

Zahájení stavebních úprav přijde na řadu až v příštím roce, kdy řemeslníci začnou pracovat ve všech třech historických kroměřížských památkách zároveň.

„V Podzámecké zahradě je v plánu úprava tamního zahradnictví, které bude nově uděláno a zmenšeno. Vytvoří se tam také plocha, která poslouží pro volnočasové aktivity lidí,“ přiblížil Zatloukal.

V Květné zahradě se práce budou soustředit na vybudování Národního centra zahradní architektury, v zámku vznikne zase vstupní expozice.

„Budou tam pokladny, bookshop, stále expozice a informační panely, na kterých budou informace o tom, co ve městě lidé v rámci centra naleznou, a co to vlastně znamená,“ doplnil Zatloukal.

Nadšení z poskytnutí dotací sdílí také ředitel Národního památkového ústavu Kroměříž Jan Slezák, znamená to ale podle něj zároveň velký závazek.

„Příslib peněz nás váže k tomu, že svou práci musíme odvést co nejlépe. Čeká nás spousta náročné práce, kterou musíme stihnout v termínu. Projektově jsme už začali pracovat, i když času je dost, nesmíme situaci podcenit,“ uzavřel Slezák.