Příjemná atmosféra, bohaté občerstvení a nepřeberné množství rumů tak přilákalo do areálu u sportovní haly stovky návštěvníků.

„Loni přišlo okolo pěti až šesti set lidí. Teď jsou tady od začátku ti největší nadšenci, co měli už dopředu koupené lístky. Těch je okolo tří set. Počítáme tak, že letos bude účast podobná jako v předešlých letech,“ popisuje organizátor Karel Souček.

Celá akce je oslavou Mezinárodního dne rumu.

Taková akce musí být o víkendu

„Ten bývá šestnáctého srpna. Jenže jednou je to úterý, podruhé středa a taková akce se prostě musí dělat o víkendu. Proto jsme to pojmenovali Den rumu a nemusíme se pevně držet data,“ vysvětluje Souček.

Historie hulínského Dne rumu sahá do roku 2017. Tehdy Souček zorganizoval první podobnou akci.

„To bylo ještě na baru, měli jsme tam asi patnáct druhů rumu. O rok později jsme se přesunuli na náměstí a vedle stánků jsme postavili dva stoly. V dalších letech jsme už postavili větší bar. Loni jsme dokonce oslovili ambasadory jednotlivých značek a dnes už máme plný barák ambasadorů a více něž stovku rumů,“ popisuje Souček.

Kapela Divokej Bill rozproudila krev v žilách všech přítomných v areálu letního kina v Hulíně.
To byl Marathon! Divokej Bill to rozbalil v Hulíně

Hlavní myšlenkou, která vedla k uspořádání takové akce, byla podle Součka snaha odborněji poučit veřejnost.

„Máme Rum a Whisky bar tady v Hulíně. Je tam asi dvě stě lahví rumu a tři sta lahví whisky. Chtěli jsme ale lidi poučit o rumu lépe než právě na baru. Přivedli jsme tady proto ty největší odborníky, co v Česku vůbec jsou,“ dodává Souček.

Diskutování a degustace

Kromě diskutování s ambasadory byla neodmyslitelnou součástí i degustace. Podle čeho si vybírat rum, poradil jeden z osmi přítomných ambasadorů.

„Neexistuje moc vodítek, podle kterých by se dalo v rumech orientovat. Když si přečtu etiketu a vidím odkud je, podle jakých pravidel se tam rum vyrábí, tak zhruba vím, co od toho můžu očekávat. Ale rozhodně vůbec netuším, jak bude ten rum chutnat,“ vysvětluje s úsměvem na tváři ambasador UPB Jan Albrecht.

Den rumu není jedinou akcí, kterou Klub café bar pořádá. 30. října se totiž v Hulíně uskuteční první ročník Dne whisky. Kromě degustace jsou připraveny i přednášky hned několika ambasadorů. Vstupenky na akci jsou stále k dostání.