Během loňského roku Úřad práce vKroměříži uzavřel se sedmi sty uchazeči ozaměstnání celkem 914dohod orekvalifikaci. „Je-li to potřebné, může nezaměstnaný absolvovat více kurzů,“ podotkla Marie Vašková, vedoucí odboru zprostředkování a poradenství.

Největší zájem byl jako už tradičně opočítačový kurz. „Přihlásily se do něj tři stovky lidí. Dále se nezaměstnaní ucházeli iotakzvané stážové programy, jako je například technicko-administrativní pracovník,“ přiblížila.

Tento kurz spočívá ve výuce, ve které se uchazeči školí všeobecným základům. „Jako jsou například základy pracovního a obchodního práva, obchodního korespondence či obsluha kancelářské techniky,“ vysvětlila Vašková stím, že součástí rekvalifikace je iněkolikaměsíční praxe ve firmách.

„Díky ní se například dlouhodobě nezaměstnaní dostanou zpět do pracovního procesu a mnohdy získají izaměstnání. Pokud ne přímo ve firmě, ve které se praxe koná, tak ujiného zaměstnavatele díky novým kontaktům,“ dodala Vašková.

Úřad práce nabízí přednostně také rekvalifikace na pracovní místa, která jsou ze stran zaměstnavatelů nejžádanější. „Lidé však oně nejeví zájem. Jedná se například oprofese jako zedník, obsluha CNC strojů, zámečník či prodavač.

Je to několikaměsíční záležitost, což se všem nezamlouvá. Zájemci ale musí pochopit, že například zámečníkem se člověk nestane za čtrnáct dní,“ uvedla Vašková.