Podle primářky kroměřížského oddělení ARO Lenky Mergenthalové jde o metodu spolehlivou a zároveň finančně méně náročnou. Její pomocí lze například zachránit člověka, který požil muchomůrku zelenou, nebo navrátit hybnost či chůzi pacientům s neurologickým onemocněním. Lékařské využití metody je ovšem mnohem širší.

Terapie je velmi spolehlivá


„Existuje i dárcovská plazmaferéza, ovšem léčebnou provádíme v Kroměříži jako jediní ve Zlínském kraji. Jde o velice spolehlivou terapii. Účinně pomáhá pacientům, kteří by byli jinak těžce tělesně hendikepováni,“ vysvětlila primářka.

Lékaři používají léčebnou plazmaferézu hlavně u lidí trpících neurologickými onemocněními, například záchvatovitou svalovou slabostí či infekčním onemocněním, které způsobuje poruchy hybnosti.

„Kromě nemocí krve, metabolických, jaterních a neurologických je léčebná plazmaferéza vhodná i při některých otravách například muchomůrkou zelenou,“ potvrdila Mergenthalová.

Nemocnice v Kroměříži jediná v kraji využívá léčebnou plazmaferézu

Princip metody funguje na oddělení jednotlivých krevních složek. „Vlastně odebíráme plazmu s molekulami, kterých se chceme zbavit. Pacientovi odvedeme plnou krev pomocí přístroje podobnému umělé ledvině. V něm se separují krevní složky. Plazma odejde do sběrného boxu a nemocnému vracíme červené krvinky,“ popsala primářka anesteziologicko resuscitačního oddělení. Plazma, která bývá pacientovi aplikována, vždy projde až šestiměsíční karanténou.

Samotná terapie trvá čtyři hodiny a nemocní ji musejí až pětkrát zopakovat. „Někteří i desetkrát tak, aby byl pacient v co nejlepší kondici. Metoda je však invazivní a nese s sebou řadu rizik. Pokud jsou při postupu zachovány veškeré zásady, ten risk stojí za výsledek. Pacient, který by měl původně strávit třeba půl roku na lůžku, může po třech týdnech odejít soběstačný domů,“ nastínila Mergenthalová.

Alternativou léčebné plazmaferézy může být léčba imunoglobuliny. „Náklady na ni jsou až dvě stě tisíc korun, zatímco u plazmaferézy je to na všech pět terapií padesát tisíc. Ačkoliv se metoda zatím neprovádí ve velkém měřítku, náklady se nemocnici vrátí,“ doplnila primářka.

PŘEČTĚTE SI VÍCE ZPRÁV Z KROMĚŘÍŽSKÉHO REGIONU

Moje Kroměřížsko Sport Kultura Podnikání Černá kronika