Pravdou ovšem je, že se, podle zákona, jedná převážně o přestupkovou činnost krádeže do hodnoty 5 tisíc korun, která se trestá povětšinou pouze pokutou.

Města se snaží problém okolo dne památky zesnulých, který letos připadá na příští pátek, zabezpečit.

TISÍCE HROBŮ POD DROBNOHLEDEM

Městská policie v okresním městě má naplánované zpřísnění hlídek po celou dobu kolem dušiček. Během dne procházejí už v těchto dnech hřbitovy, které má pod patronátem městská policie Kroměříž, asistenti prevence kriminality. V odpoledních a večerních hodinách je pak kontrolují strážníci.

Radnice v Kroměříži. Ilustrační foto.
Nad novou koalicí se stále vznáší řada otazníků

„Zaměřujeme se převážně na hřbitov v Kroměříži, ale samozřejmě děláme objížďky i v místních částech,“ upozornil ředitel policie Libor Kubiš. Mezi hřbitovy umístěné v městských částech patří ty v Těšnovicích, Trávníku, Drahlově, Zlámance, Bílanech a Hradisku. Dohromady dohlíží strážníci na takřka jedenáct a půl tisíce hrobových míst, z nichž se necelých devět a půl tisíce nachází v Kroměříži a zbytek v městských částech.

„Loni jsme měli hlášeno několik krádeží květin a také poškození výzdoby,“ připouští Kubiš, že i přes veškeré úsilí a nasazení se nedá vše uhlídat.

HLAVNÍ PROBLÉM JE DOPRAVA

Bystřice pod Hostýnem řeší spíše problém s dopravní situací. „Lidé parkují na místech, kde by neměli, protože parkoviště nestíhá pobírat nápor automobilů. Špatným stáním pak komplikují průjezd ostatním,“ sdělil strážník Radek Sigmund z Bystřice pod Hostýnem. Vzhledem k frekventovanému provozu a velkému počtu pěších však policie nemá obavy z vykrádání aut, stejně jako s problémy v samotném areálu hřbitova.

Ilustrační foto.
Nestřílejte medvěda, vyzývají petice. Pomoc nabízejí ZOO Tábor i Hluboká

„Nikdy jsme hlídky uvnitř areálu de facto nenavyšovali. Ani z minulých let nemám hlášené zásahy proti vandalům či zlodějům,“ řekl Sigmund. Tamní policie má pod dohledem městský hřbitov na okraji Bystřice pod Hostýnem a druhý v městské části Bílavsku.

S dopravou bojují také v Holešově. „Občas se stane, že se auta nahromadí a dochází k zaplnění ulice,“ přiznal potíže policista Eduard Dlhopolček. Ani v Holešově nemají zprávy o tom, že by se v minulosti objevovali krádeže z hrobů. Posilnění hlídek, zejména tedy v okolí hřbitova, probíhalo již minulý víkend, bude probíhat i tento víkend a ještě následující dva poté.

„Máme navíc výhodu, že se v blízkosti nachází kamera. Pokud by tedy nastala nějaká dopravní krizová situace, můžeme ji operativně hned řešit,“ uvedl Dlhopolček.