Akce sprejerů v Kroměříži byla přinejmenším inspirována protikuřáckou kampaní, kterou iniciují internetové stránky na adrese www.kurakusmrdis.cz. Mladí odpůrci kouření chtějí tímto kontroverzním způsobem projevit svůj nesouhlas s hojně rozšířeným zlozvykem a oslovit chtějí podle všeho především školáky, mezi nimiž se kouření v poslední době podle odborníků hodně rozmáhá.

Sami autoři webových stránek o sobě tvrdí: „Děláme to za své peníze a riskujeme problémy, ale určitě je to lepší než se jen někde poflakovat nebo nadávat u piva nebo televize na poměry."

Faktem ovšem je, že způsob šíření jejich poselství porušuje zákon a ničí cizí majetek. I přesto si kampaň dokázala už získat sympatie mnoha nekuřáků a objevila se už například v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě, Hradcci Králové, Pardubicích, Jihlavě či Zlíně. Podobné akce navíc nejsou podle informací Deníku úplnou novinkou, první podobné nápisy se totiž začaly objevovat už před třemi lety.

Po autorech nápisů v Kroměříži mezitím už pátrá policie, dopustili se totiž přečinu poškozování cizí věci, za což jim může v krajním případě hrozit až rok vězení.

„Přijali jsme oznámení od dvou poškozených, výše škody zatím nebyla vyčíslena. Věc řešíme a po pachateli pátráme, jeho trest se bude odvíjet od výše způsobených škod," řekla Deníku kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Na internetových stránkách, které jsou stále funkční, nabízejí autoři lidem i návod, jaká hesla psát, jakou barvou a kam je umístit. Ke sprejování tak v podstatě administrátor webu přímo vybízí. „Vadí ti tabákový kouř? Přidej se k projektu Kuřáku smrdíš a vydej se po okolí se sprejem v ruce," stojí na stránkách.

Kontroverzní kampaň však právě v Kroměřiži například u ředitelů škol navzdory relativně sympatické myšlence mnoho sympatií nezískala. Protikuřácká hesla se objevila například před základní školou Slovan, nápisy tam někdo ozdobil dvě brány a část betonu před budovou. Podle ředitele Jaroslava Němce není šíření kampaně takovým způsobem rozhodně vhodné.

„Zaráží mě, že jde o útok po celém městě a nikdo to nezaznamenal. Je také zvláštní, že když někdo provozuje podobné internetové stránky, tak se zatím nepodařilo dopátrat organizátora," podivuje se Jaroslav Němec.

Terčem sprejerů se stala i další základní škola Zachar, tam si pachatel vybral pro své dílo bránu do sportovního areálu. Příznivcem cigaret sice není ani tamní ředitelka Petra Fečková, s nápisy však kategoricky nesouhlasí.

„Bránu jsme už nechali přetřít. S názorem jako takovým souhlasím, rozhodně se mi ale nelíbí, že nápisy sprejují na budovy nebo brány škol," upozornila ředitelka školy .

S příliš kladným ohlasem se pak tvůrci nezvyklé kampaně nesetkali ani mezi veřejností a rodiči .

„Je to katastrofa. Viděla jsem počmárané i popelnice a tady je to přímo před vchodem do školy. Takovým způsobem by děti poučovat neměli. Stačil by třeba letáček, tohle je jen ničení majetku," shrnula za všechny například Marcela Horvátová z Kroměříže.

Jaký je váš názor na způsob, jakým autoři kampaně protestují proti kuřákům? Napište nám nebo diskutujte pod článkem!