Jednatel společnosti Hotel Podhoran Radovan Křemeček totiž nabídl městu budovu za dvacet pět milionů korun. A pokud radnice nebude chtít objekt koupit, prodá ji prý jinému zájemci, který budovu využije jako bydlení pro sociálně nepřizpůsobivé občany.

Kroměřížský podnikatel Křemeček se tento týden k problému odmítl vyjádřit. Podle něj už bylo vše podstatné ke kauze řečeno v minulých dnech. V dopise adresovaném starostovi města Zdeňku Pánkovi uvedl, že nabídka odkoupení prostor hotelu od společnosti provozující ubytovny pro něj byla velmi zajímavá a proto je nucen se jí vážně zabývat.

„Ovšem cítím za tento krok morální odpovědnost, proto jsem nemovitost nabídl za stejných podmínek nejprve městu,“ píše dál v dopise Křemeček.

A město o budovu stojící na Masarykově náměstí zájem rozhodně má.

„Objekt v minulých dnech prošli investiční technici s místostarostou. Teď zpracovávají odborný technický posudek a shromažďují informace o objektu,“ vysvětlila mluvčí bystřické radnice Barbora Janečková.

Případnou koupi prostor potvrzuje i starosta města. „Máme velký zájem budovu odkoupit a předejít možným problémům. Ovšem město má v současné ekonomické situaci velmi těžkou pozici, takže musíme jednat s bankovními domy o možnostech přijetí úvěru,“ potvrdil Pánek.

V minulosti se budova využívala například k příležitostnému ubytování pracovníků stavebních firem. Co se budoucího využívání objektu z roku 1974 týče, nabízí se přesun úředníků z ostatních pracovišť radnice.

„V současné době je městský úřad rozmístěn do více míst ve městě a jejich alespoň částečné přesunutí na náměstí by přispělo ke zcentralizování úřadu,“ poznamenala mluvčí.

Podle jejích slov však bude mít město zájem zachovat v budově i ubytovací a stravovací zařízení.

„Kromě ubytování, restaurace a kanceláří je ještě v jednání využití části prostor pro výstavbu několika malometrážních bytů,“ doplnila Janečková. Vzhledem k atraktivní poloze objektu v centru města by podle ní o tyto byty měl být zájem.

Lidé využívání objektu městem ocení, nastěhování problémových obyvatel z Přerova se totiž báli.

To potvrzuje i jeden z obyvatel města, který v Bystřici žije už řadu let a který si nepřál být jmenován.

„Rozhodně dávám přednost tomu, aby se budova dostala do vlastnictví města. Je to lepší, než aby se nám sem nastěhovali nepřizpůsobiví z okolí a rušili nám tu náš klid a pohodu,“ vysvětlil Bystřičan.

LUCIE SÁGNEROVÁ