„Ohňostroj neplánujeme a důvodem jsou jednoznačně peníze,“ potvrdil například kroměřížský místostarosta Miloš Malý.Dodal, že město na Silvestra nic podobého nepořádá už asi deset let. „Naposledy se konala při příležitosti festivalu vojenských hudeb. Považujeme ale zbytečné, aby na konci roku doslova vyletělo do vzduchu za patnáct minut sto tisíc,“ soudí Malý.Dodal, že město se letos rozhodlo šetřit i na městském plese a žádný se tak konat nebude.

Ani hulínská radnice žádné světelné efekty neplánuje. Potvrdil to tamní starosta Roman Hoza. Zdůraznil však, že místní Kulturní klub pořádá v letním kině alespoň netradiční promítání.„Děti se můžou těšit třeba na pohádky a pro zahřátí bude nachystaný punč,“ láká Hoza. Dodal, že ohňostroje město pořádá k jiným příležitostem.

„Například na Den dětí nebo při rozsvěcování vánočního stromku. Nejsou to ale žádné závratné částky. Podívána u stromku nás letos vyšla asi na pět tisíc,“ vypočítal starosta.Silvestrovské ohňostroje si prý každý připraví doma. „Ani mně se to nevyhne. Určitě malý ohňostroj připravím pro svého nejmladšího syna,“ prozradil Hoza.

Také Bystřice pod Hostýnem má letos jiné priority než ohňostroj. „Jsme rádi, že máme peníze na odhrnování sněhu. Zbytečně by nám to zatížilo rozpočet,“ konstatoval tamní starosta Zdeněk Pánek. Podobné oslavy prý město pořádalo jen u příležitosti přelomu tisíciletí.

Pouze Holešov si podívanou nenechá ujít. „Ohňostroj bude,“ potvrdil Deníku první muž holešovské radnice Zdeněk Janalík. Město ho podle něj pořádá hlavně kvůli dětem.„Bude se konat v neděli v pět hodin odpoledne, aby se mohly přijít do zámecké zahrady podívat právě i děti,“ lákal Janalík. Ohňostroj má podle něj ve městě už desetiletou tradici. Prozradil, že podívaná vyjde město asi na devadesát tisíc, rozpočet to prý ale nějak moc nezatíží.