Taková otázka v poslední době zaměstnávala rady i zastupitelstva hlavně větších měst, Kroměřížsko nevyjímaje. Rozhodnutí ovšem padlo prakticky všude stejné: zatím vyčkat.

„Osobně jsem pro to, abychom peníze zpět od státu nechtěli, přesto jsme žádost o vrácení podali. Spravujeme totiž veřejný majetek a podle zákona k němu musíme přistupovat s péčí řádného hospodáře,“ vysvětlil starosta Kroměříže Miloš Malý.

Pokud by tedy radnice žádost nepodala, mohla by se dostat do křížku se zákonem. Na druhou stranu jsou města napojena přímo na státní rozpočet a pro ten by hromadné vracení vybraného pojistného znamenalo těžkou ránu. V součtu totiž jde o částku kolem sta miliard korun.

Všichni tedy čekají na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který se právě zabývá vůbec první žalobou v celé kauze. Podala ji firma z Čech, která si chyby v zákoně všimla a upozornila na ni.

Kroměřížská radnice v době od ledna do června roku 2007 odvedla na sociálním pojištění téměř deset milionů korun. Přesto starosta nemá radost z možnosti, že se peníze do městské kasy vrátí.

„Pokud tady došlo k legislativní chybě, je to jistě špatně. Podívejme se na to však z jiného pohledu. I města chybují, například při čerpání dotací,“ nastínil Malý.

Podle něj se radnice mohou kvůli administrativní chybě dostat do situace, kdy mají státu vrátit celou dotaci a k tomu stoprocentní penále.

„To by mohlo být pro menší obce likvidační, stát však tyto peníze nevymáhá a obvykle to končí jen symbolickou pokutou,“ říká starosta. Pro případ, že Nejvyšší správní soud uzná, že stát chyboval a musí peníze vracet, má vedení města připraveno řešení.

„Částku bychom nárokovali, pokud by příslušné ministerstvo požádalo o prominutí, mohli by zastupitelé odhlasovat její vrácení formou daru,“ ujasnil Miloš Malý.

Vyčkávací taktiku zvolilo i vedení holešovské radnice. Také tamní starosta Zdeněk Janalík se domnívá, že zatěžovat stát vracením vybraných peněz není správné.

„V našem případě se jedná asi o tři miliony korun, osobně ale nejsem příznivcem toho, aby samospráva bojovala se státem,“ řekl Janalík.

Každopádně pokud by nárok na vrácení peněz skutečně vznikl, mohou jej obce a města uplatnit až do roku 2012.

„Stejně však částku, kterou nám stát vrátí, zase zaplatíme. V jiné podobě, ale zaplatíme,“ uzavřel Janalík.

Jednání se vedla také v Bystřici pod Hostýnem. „Rada rozhodla, že je nutné počkat na verdikt soudu. Více se zatím problému nevěnovala,“ řekla Deníku mluvčí tamní radnice Barbora Janečková.

Starosty malých obcí kauza netrápí, obecní úřady totiž mají jen minimum zaměstnanců. „Náklady spojené s administrativou by byly vyšší než vrácená částka. Takže se tím vůbec nezabýváme,“ ujasnil například starosta Jarohněvic Pavel Husařík.