Vyhlášku zakazující požívání alkoholu na veřejných prostranstvích mají od nového roku v Bystřici pod Hostýnem a tamní městská policie počítá s tím, že ji ověří v praxi právě v teplých měsících.

„Konečně jsou vleklé problémy s podnapilými řešitelné, nyní na ně máme takříkajíc páku a můžeme je dostat z veřejných míst, kde pokřikují na kolemjdoucí a často jim nadávají,“ mne si ruce ředitel bystřických strážníků Radek Sigmund.

Už tento týden podle něj hlídky zpozorněly, prozatím se ale žádní popíječi v centru města neobjevili.

„Náměstí je hlídáno kamerou, takže jakmile se objeví tam, do minuty na místě bude hlídka. Ostatní místa budeme kontrolovat průběžně při běžných pochůzkách,“ přiblížil ředitel strážníků.

Potrestat podobné výtečníky podle něj ale nebude jednoduché, většina totiž nejspíš nebude ochotna zaplatit blokovou pokutu a vše tak bude muset řešit přestupková komise na úřadě.

„Většina případů bude nejspíš komplikovanějších, budeme komisi muset prokazovat, jestli ten dotyčný alkohol pil, nebo ne. Kamera žádný nápoj neočichá, musí tam přijet hlídka a zadokumentovat to. Podnapilí určitě budou zkoušet všechno možné, aby se vyhnuli trestu, s tím počítáme,“ říká Sigmund.

Pomyslnou zkouškou ohněm projde během jarních měsíců také vyhláška v Koryčanech, která platí stejně jako v Bystřici od nového roku. Tamní radnice věří, že proti narušitelům pomůže, i když nemají městkou policii.

„Kontrolovat zákaz požívání alkoholu na veřejnosti bude státní policie. Máme vytipovaná místa, kde se podnapilí zdržují, a tam je budeme posílat,“ popsal starosta Koryčan Miroslav Máčel.

Za vzor by si obě města mohla vzít Kroměříž, kde zákaz platí od července 2008 a kýžené výsledky už se objevily.

„Pokutovali jsme řádově už stovky lidí, ale ubývá jich. Největší problémy jsou stále na těch samých místech. Prostě jako ve všem jsou lidé, kteří si vezmou ponaučení, a ti, kteří si ho nevezmou,“ zhodnotil ředitel kroměřížské městské policie Miloslav Skřebský.

Také tam strážníci počítají s tím, že v průběhu jara a léta se počty provinilců navýší.

„Lépe se na lavičkách sedí a popíjí v létě, než v zimě. Kontrolní akce běží průběžně, takže žádné speciální hony na čarodějnice nechystáme,“ informoval ředitel strážníků.

Vyhlášku si chválí kromě policistů i radnice a obyvatelé, další města s přijetím podobného opatření ale prozatím vyčkávají.

„Zatím podobnou vyhlášku nemáme, protože s opilci se tu nesetkáváme tak často. Samozřejmě se tu občas někde objeví, ale není to pro nás problém číslo jedna,“ vysvětlil například starosta Morkovic Pavel Horák.

Kroky k zamezení výskytu podnapilých v ulicích prozatím nepodnikají ani v Hulíně.

„Moc jsme o vyhlášce zatím neuvažovali, protože problémových míst tu tolik není. Navíc když už nějaká jsou, tak o nich ví policie, občas tam zajedou na kontrolu a to prozatím stačí,“ říká také starosta Hulína Roman Hoza.

Vyhlášku prozatím nemají ani v Holešově, zástupci radnice o ní ale uvažují už delší dobu. Lidé by to uvítali.

„Rozhodně jsem pro. Městskou policii tu máme, takže by měl kdo kontrolovat, jestli tu někdo opilý neobtěžuje lidi. I mě už se stalo, že jsem na oplzlého opilce narazila, a není to nic příjemného,“ potvrzuje například osmadvacetiletá Petra Železníková z Holešova.