„Stromeček ještě pořád máme doma nazdobený, vyhodíme ho, až začne opadávat. Nemáme stanovené přesné datum, ale zpravidla to bývá po Třech králích," řekl Deníku třeba Josef Konečný z Měrůtek.

Trápení, co s oschlým smrčkem, zase nemusí řešit například Marcela Němcová z Kroměříže: doma totiž používají umělý.„Po Třech králích ho vždycky odzdobíme a uklidíme, trápení s jehličím řešit nemusíme," pochvaluje si žena.

Z měst v regionu zůstane nejdéle vánoční strom asi v Bystřici pod Hostýnem, kde si ho i s vánoční výzdobou ponechají minimálně do konce ledna. „Pevný termín ještě nemáme stanoven, minimálně do druhého února ale bude strom ještě zdobit město," potvrdil Deníku Jaroslav Šenkyřík z tamní radnice.

To vánoční výzdobu v Kroměříži vzali pracovníci Technických služeb útokem hned v úterý po Třech králích. Demontáž vánočních ozdob bude podle odhadu jednatele KTS Pavla Suchánka trvat asi týden, ale o tom, jak bude využito dřevo vánočního stromu, který k zemi padl právě v úterý, zatím není jasné. „Strom byl radnici pro tyto účely věnován, co bude se dřevem, se ještě uvidí. Možností využití je několik, záleží i na jeho kvalitě," upozornil Pavel Suchánek.

V Hulíně začali s úklidem vánočních ozdob už v pondělí. Práce se chopili dva pracovníci, které čeká sundání výzdoby nejen přímo ve městě, ale také místních částech Chrášťany a Záhlinice.

Do konce týdne by však podle jednatele tamních technických služeb Antonína Huťky mělo být hotovo. „Čekali jsme na Tři krále, teď už výzdobu demontujeme. Strom půjde k zemi také během tohoto týdne," potvrdil.

Dřevo podle něj většinou končí u majitele, který strom městu věnoval: pokud zájem mít nebude, mohlo by poputovat třeba do střediska volného času Klubíčko. Menší vánoční stromky z rodin, které lidé shazují z balkónů, sbírají pracovníci technických služeb obvykle u popelnic. „Lidé je mohou přinést do sběrného dvora, což je úplně zadarmo nebo je nechat u popelnice, kde je postupně sbíráme. Některým je však zatěžko strom k popelnicím zanést a nechávají je pohozené všude možně," postěžoval si Huťka.

Výzdoba už pomalu mizí také z Holešova. Právě dnes tam půjde k zemi vánoční smrk na náměstí, stromky z domácností v Holešově likvidují v kompostárně. Lidé je mohou až do neděle odkládat ke sběrným nádobám na komunální odpad, později pak nosit do tamního odpadového centra. „Naši pracovníci jezdí s kontejnerem a stromky postupně odvážejí do kompostárny. Stačí je odložit k popelnicím, kde je vyzvedneme," uzavřel ředitel Technických služeb Holešov Miroslav Strnad.