Pobavit a také se něčemu přiučit přišly nejen děti z kroměřížských škol: na stanovišti organizace BESIP si mohli lidé například vyzkoušet alkoholové brýle, městský informační stánek zase prezentoval nabídku aktivního trávení volného času ve městě.

U kroměřížských strážníků si pak kolemjdoucí mohli prohlédnout a vyzkoušet jejich vybavení.

„Průběžně se konal také závod jízdních kol po obvodu Velkého náměstí, odměna po něm čekala na každého soutěžícího," poznamenala Kateřina Kolmanová, která společně s Radimem Přádkem programem provázela.

Předvést se přijeli cykloveteráni z Pravčic a přispět na dobrou věc mohli lidé na dobročinném jarmarku, tématický den pak někteří účastníci zakončili stylově podvečerní cyklojízdou.

Zhruba dvě stě padesát dětí ze tří základních škol a dvou mateřinek se ale včera dopoledne zapojilo do mezinárodního Evropského dne bez aut také v Holešově. Na hřišti 1. Základní školy bylo přichystáno jedenáct stanovišť, na kterých děti plnily zajímavé úkoly.

„Tančily, vyzkoušely si, jak nesnadnou situaci mají lidé na invalidním vozíku, a pomocí speciálních brýlí si ověřily, jak těžko udržují rovnováhu podnapilí lidé," vyjmenovala za holešovskou radnici Jana Rohanová.

Jedno ze stanovišť patřilo také holešovské pobočce Českého červeného kříže.

„Přizpůsobili jsme výklad věku dětí a snažili se je navést k samostatnému uvažování v krizových situacích a poskytnutí první pomoci. Děti si na výukové figuríně vyzkoušely především nepřímou masáž srdce a samy na sobě obvazovou techniku. Dětem z mateřinek zdravovědu přiblížili maňásci z Kouzelné školky František a Fanynka," vysvětlila Olga Rypková z holešovské pobočky Českého červeného kříže.