Návrh rozpočtového provizoria ve čtvrtek přijme třeba zastupitelstvo v Koryčanech. Koncem února by pak podle tamního starosty Zdeňka Šmely měli schválit rozpočet, během nadcházejícího roku je čeká řada investičních akcí.

„Tou největší bude třetí etapa rekonstrukce náměstí, která bude spočívat v opravě chodníků v ulicích Nádražní a Příční, potom taky zateplení obvodového pláště Domova pro seniory," vyjmenoval starosta.

Šestnáctého prosince by měli schvalovat rozpočet zastupitelé v Holešově. Hospodařit chce město asi se sto osmdesáti sedmi miliony korun, na straně výdajů počítají s několika investičními akcemi.

„Jedná se například o generální opravu Domova pro seniory za čtyřicet milionů korun nebo revitalizaci ulic za pětadvacet milionů korun," upřesnil holešovský starosta Pavel Svoboda. Město by však například revitalizaci sídliště na Letišti, která je už téměř z poloviny hotová, chtělo dokončit za pomoci spolufinancování dotačního titulu. „Snažíme se uhlídat rozpočet tak, abychom se nedostali do dluhové pasti," dodal Svoboda.

Připraven rozpočet už mají také v Hulíně, devatenáctého prosince by pak měl být schválen na zastupitelstvu. Město bude disponovat zhruba pětasedmdesáti miliony korun, během následujícího roku se radní pustí do dlouho očekávané rekonstrukce náměstí.

„Rozpočtovaných na to máme sedm milionů korun, což je pro nás téměř kompletní částka, kterou si na investice můžeme dovolit. Volných prostředků na investice máme do deseti milionů," vysvětlil hulínský starosta Roma Hoza.

Ve stejném termínu jako v Holešově, tedy nadcházející pondělí zasedne zastupitelstvo také v Kroměříži: a i tady bude jedním z bodů schvalování rozpočtu města.

Radní počítají s příjmy ve výši 477 milionů a 161 tisíc korun, plánované výdaje jsou 493 milionů a 379 tisíc korun. Už předem tak město počítá se ztrátou, Kroměříži se však díky úsporným opatřením podařilo v minulých letech snížit deficit pod sto milionů. K poslednímu prosincovému dni letošního roku má tak dluh činit 96 milionů 868 tisíc korun

„Rok 2014 bude pro rozpočet specifický tím, že je koncipován jako schodkový, plánované příjmy tedy nedosáhnou úrovně plánovaných výdajů. Jejich výpadek je v návrhu řešen jednak odhadem zapojení zůstatku běžného účtu 2013, a plánovaným úvěrem," vysvětlil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Při sestavování příjmové strany podle něj město vycházelo z předpokládané skutečnosti rozpočtu 2013, kde se už promítl nový zákon o rozpočtovém určení daní (RUD). Ten sice zatím dle odhadu letošního roku posílil daňové příjmy, ale efekt nebyl takový, jak by se dalo očekávat.

„Při stavu k listopadu 2013 tento přebytek zatím jen kompenzuje výpadek dotačních titulů, o které město díky novému RUD přišlo. Celkový efekt posílení příjmů obcí se tedy zatím vytratil," dodal Zrna.

Oproti letošnímu roku je v návrhu kroměřížských radních výrazně posílená částka investic, jedná se téměř o 160 milionů ko­run.

Vedení města totiž na příští rok přesouvá hned několik nákladných investičních plánů, které byly původně na programu už na letošní rok, ale nepodařilo se je zrealizovat.

„K těm největším patří rekultivace skládky Lutopecny za dvaapadesát milionů korun, revitalizace sídliště Slovan za deset milionů, revitalizace Slovanského náměstí za necelých šestnáct milionů, revitalizace zeleně, která činí čtrnáct milionů a expozice písničkáře a kroměřížského rodáka Karla Kryla za jedenáct milionů korun," vyjmenoval Zrna.

Třicátého prosince by měli schválit rozpočet v Bořenovicích. V obci, kde žije okolo dvou stovek lidí, mají zastupitelé k dispozici každoročně zhruba milion a půl korun.

„Rozpočet budeme určitě dělat ve stejné výši, možná jen o něco málo nižší, než pro rok 2013. Ten činil jeden milion a šest set čtyřicet tisíc korun," upřesnil tamní starosta Jakub Bednárek.

Největší investicí by podle něj v příštím roce mohla být oprava místní komunikace, stále však není stoprocentně schválena.

„Provozní výdaje ale už máme maximálně minimalizované, takže už nemáme jak víc šetřit," tvrdí Bednárek.