„Z našeho pohledu byla letošní zima opět slabá. Plníme zakázky zadavatelů, a když nenapadne sníh, nemáme zkrátka práci," upozorňuje výrobní náměstek kroměřížské Správy a údržby silnic Vladimír Ivan.

Ze zákona totiž musí silničáři držet v zimě pohotovost, ať už sníh napadne, nebo ne. „Na tom tedy bohužel finanční prostředky rozhodně neušetříme, jak si občas lidé myslí. Je ale pravdou, že v porovnání například s minulým rokem, kdy jsme na silnice nevyjeli skoro vůbec, se letos situace o něco málo zlepšila," potvrdil Deníku náměstek. Nejčastěji podle něj vyráželi silničáři letos do terénu během ledna.

Podobná bývá situace při teplé zimě u Kroměřížských technických služeb (KTS): ty mají na starost zhruba sto dvacet kilometrů chodníků a osmdesát kilometrů silnic.

„S jistou rezervou mohu říci, že jsme něco málo ušetřili, díky počasí jsme například nemuseli tolik solit," podotkl jednatel společnosti Petr Sedláček. Jenže to, co firma uspořila na zimním ošetření silnic, se stejně promítlo do dalších prací: třeba zametání a vlastně celkové údržby.

„V nezávislosti na tom, jestli napadl sníh či cokoliv, držíme také pohotovost pro případy nouze, takže platy pracovníků jsou tak či onak konstantní položkou v nášich nákladech," upozornil jednatel KTS.

Úspory tak znamenala mírná zima spíš pro řidiče, i když i mezi nimi se názory různí: třeba zimní pneumatiky jsou totiž drahé a rychleji se na holých silnicích sjedou.

„V listopadu koupím nové zimní gumy a v březnu je můžu skoro vyhodit. Je méně bouraček, ale třeba mladí se za volantem nenaučí řídit ve sněhu, když žádný není. Co bude, až napadnou čtyři metry?" míní třeba osmatřicetiletý Milan Vejvoda z Holešova.

Jinak ale samozřejmě platí, že suché silnice jsou za zimy rozhodně bezpečnější.

„Pomalu už si ani nepamatuju, kdy napadlo víc než dvacet centimetrů sněhu. Aspoň ale neřeším, že je někde na silnici ledovka nebo že silničáři nějaký úsek nestihli protáhnout," krčí rameny Ludmila Pavlásková, která jezdí každé ráno autem do Zlína, a tudíž prý klidnější počasí během letošní zimy rozhodně přivítala.

Autor: Daniela Zedníčková