„Bohužel v současné době neexistuje předpis, který by to ukládal jako povinnost mít vybavený vůz či dům hasícím přístrojem. Od druhé poloviny tohoto roku sice začala platit nová vyhláška, kdy touto hasící pomůckou musí být vybaveny novostavby, ale stále je tu spousta těch, kterých se toto nařízení netýká a mít doma hasící přístroj pokládají za zbytečné,“ konstatoval mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Podle něj hasiči nejčastěji doporučují, aby si lidé do svých domácností pořídili práškový i vodní hasicí přístroj.

„Práškový lze totiž použít u věcí, které jsou pod elektrickým proudem, ale zase nadělají značný nepořádek. Takže pokud hoří třeba nábytek, pak je vhodné použít zase ten vodní. Pořizovací cena jednoho přístroje se pohybuje řádově kolem tisíce korun. A to vzhledem k tomu, že to může pomoci uchránit majetek včetně života, není přeci žádná závratná položka,“ podotkl mluvčí.

Právě minimax například zachránil loni v červenci v Rožnově pod Radhoštěm majitelům jejich dům. Těm totiž začal v koupelně hořet plynový ohřívač vody. „Než jsme přijeli na místo, podařilo se majitelům díky práškového hasicího přístroje plameny zcela uhasit. Náš příjezd může trvat několik minut a u požáru jsou důležité především ty zcela první vteřiny, kdy mohou lidé vlastním přičiněním zabránit velkým škodám. Samozřejmě ne v případě, že je to životu nebezpečné,“ upozornil Mitáček.

Naopak na absenci hasicího přístroje zase doplatil majitel auta. Tomu totiž loni ve Valašském Meziříčí při jízdě začal hořet motor. Muž však neměl nic po ruce, čím by rozrůstající požár mohl zastavit, a tak vystoupil z vozu a čekal na hasiče.

„Plameny mu tak mezitím značně poškodily auto a způsobily mu škodu za více než čtyřicet tisíc korun. Přitom cena takového přístroje, který je malý a dá se umístit třeba pod sedák auta, se pohybuje řádově jen v několika set korunách,“ konstatoval mluvčí. Hasicí přístroje do aut lze navíc koupit například i na čerpacích stanicích.