Akce, kterou pořádá tamní Základní organizace Českého svazu včelařů (ČSV) Holešov, má několikaletou tradici a mezi místními obyvateli je velmi oblíbená. „Nejsem si úplně jist, ale tento ročník by měl být zhruba tak desátý. První Medový den vznikl z iniciativy města Holešov a holešovských včelařů,“ objasnil vznik zajímavé akce předseda Základní organizace ČSV Holešov Antonín Brázdil a dodal, že k vidění byly tentokrát kromě tradičních výrobků z medu třeba i propolisové masti, o které byl velký zájem.

Základní organizace Českého svazu včelařů Holešov má celkem dvacet dva obvodů, z toho tři jsou z Holešova a ostatní z okolních obcí. „Naše organizace má v současnosti 140 členů a více než čtrnáct set včelstev,“ pochlubil se předseda Brázdil. Cílem organizace je sdružovat zájemce o tento zajímavý, ale náročný koníček a vytvářet podmínky pro všestranný rozvoj včelařství. Organizace každoročně uskutečňuje mnoho zajímavých přednášek či zájezdy k chovatelům a na včelařská pracoviště.

Součástí Medového dne byla i malá ukázka opravdového včelího života – prosklená dřevěná bedna se hemžila tisícovkami včel a názorně demonstrovala, jak to ve včelím úlu chodí. „V čele všeho stojí královna matka, která se dožívá až pěti let, naproti tomu dělnice žijí sotva pár týdnů,“ vysvětlil včelí život Brázdil s tím, že v úlu může být naráz až sedmdesát tisíc jedinců.

LUCIE SÁGNEROVÁ