Na Gymnáziu v Holešově v didaktických testech obstáli všichni studenti. „Myslím si, že jsou spokojení, že to dobře dopadlo a já samozřejmě také," okomentoval pro Deník ředitel školy Zdeněk Janalík.

Žádné stížnosti na průběh nebo náročnost zkoušek prý zatím nezaznamenal. „Se studenty jsem se průběžně bavil, o potížích nevím. Ale zatím jsou v takovém stresu, že na nějaké hodnocení ještě nebyl ten správný prostor," poznamenal ředitel.

Ústní zkoušky na jeho škole začnou v pondělí a hotovo by mělo být ve čtvrtek. „Následně jsou dva pracovní dny na zpracování všech výsledků, které zašleme elektronicky do Prahy. Slavnostní předání vysvědčení pak bude asi až další středu," dodal Janalík.

Také maturantka Veronika Bakalíková hodnotí dosavadní průběh jako bezproblémový. „Psala jsem testy z matematiky a českého jazyka. Matematika byla úplně v pohodě, čeština trochu horší," řekla studentka holešovského gymnázia.

Nebyla prý sama, kdo byl úlohami v testu z češtiny překvapen. „I spoustu mých spolužáků nad některými otázkami kroutilo hlavou a dokonce i nejchytřejší student ve třídě byl trochu zaskočený," popisuje maturantka.

Test prý byl sestaven strategicky. „Ta první půlka byla dost těžká, že si člověk nebyl moc jistý správností odpovědí. Druhá půlka už byla jednodušší, ale to už jsme byli tak psychicky zdeptaní, že jsme v tom hledali složitosti," míní Bakalíková.

Nakonec to ale vlastně dopadlo velmi dobře. „Většina z nás má úspěšnost přes devadesát procent, tak snad už ty ústní také zvládneme," dodala gymnazistka.

Také na Střední škole policejní v Holešově byli zatím letos úspěšní všichni studenti.

„Nemáme žádné problémy, všichni v písemné části zkoušek obstáli, teď mají svatý týden a ústní zkoušky budou pokračovat od 25. května," uvedl ředitel holešovské policejní školy Jan Dvořák.

I tamní maturantka Jana Stratilová z Třebětic je se zkouškou dospělosti spokojená. „Je to zatím bezproblémové. Didaktické testy se nad očekávání povedly, teď jen, aby to samé platilo v případě slohových prací a ústních maturit," doufá studentka.

Ani na Gymnáziu v Kroměříži nemají letos zatím žádné neúspěšné maturanty. „U testů prošli všichni a někteří i na plný počet bodů. Máme z toho velkou radost," komentovala ředitelka Jana Poláchová.

To na Obchodní akademii v Kroměříž už je jasné, že někteří maturanti budou muset zkoušku zopakovat.

„Neprošli všichni, matematika byla pro některé oříškem. První náhradní termín je v září, další až příští rok na jaře," informoval ředitel akademie Mojmír Šemnický.

Dodal, že je na každém studentovi, na který opravný termín se přihlásí, přičemž opravu vykonává vždy právě jen z jednoho neúspěšného předmětu.