VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Maturity letos na Kroměřížsku mnozí studenti podcenili

Kroměřížsko – Většina studentů středních škol už má v rukou letošní maturitní vysvědčení. Jak už to tak bývá, některé školy na Kroměřížsku na tom byly co do počtu úspěšných maturantů lépe, jiné hůře, u propadlíků pak hrálo podle ředitelů často roli podcenění zkoušky.

10.6.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži letos maturovalo celkem 108 studentů, třiapadesát z nich prospělo s vyznamenáním.

„Neuspělo šest maturantů, což je procentuálně výrazně méně, než je republikový průměr. Lze tedy říci, že jsem s výsledky spokojen. Absolutní většina studentů byla velmi dobře připravena," poznamenal pro Kroměřížský deník ředitel gymnázia Štěpán Bekárek.

Podle něj dělají studentům větší problémy takzvané profilové, tedy školní části maturitní zkoušky, kde mají i horší výsledky. „Tato část je na většině gymnázií výrazně náročnější, než jednotná společná státní část," podotkl ředitel.

A jak hodnotí současný model maturit? Je přesvědčen, že zkouška musí mít srovnatelnou státní část, která je pro všechny maturanty shodná. „Myslím ale, že tato část by neměla obsahovat ústní zkoušky, které jsou vždy subjektivní. Vzdělanosti a úrovni kritického myšlení v naší zemi by velmi prospělo, kdyby společná část obsahovala v nějaké podobě povinnou zkoušku z matematiky pro ty děti, které chtějí dál studovat na jakémkoliv typu vysoké školy," míní ředitel.

Na druhém kroměřížském gymnáziu nebyl podle tamního ředitele Josefa Havely také žádný problém s písemnou částí: v té ústní ale pravděpodobně někteří podcenili přípravu.

„Přihlášeno jsme měli 89 žáků, čtyři z nich však neukončili čtvrtý ročník a jeden se nemohl zúčastnit kvůli nemoci. Pět žáků pak neuspělo u profilové části nebo ústní zkoušky společné části z českého jazyka. Úspěšní maturanti dosáhli celkového průměrného hodnocení 1,87," vyčíslil ředitel.

Na Centru odborné přípravy technické letos maturovalo jednačtyřicet studentů, úspěšných na první pokus jich bylo třiadvacet. „Odpovídá to celostátnímu průměru srovnatelných škol a oborů. Nejlépe na tom byla průmyslovka obor Elektrotechnika, kde neprospěli pouze dva žáci, nejhůře nástavba," poznamenal ředitel COPT Bronislav Fuksa.

Největší problém vidí v přístupu studentů: pouze sedm z nich neuspělo jen v jedné části. „Zbytek propadl ve více předmětech. Problémy dělala státní i školní část, což napovídá spíš podcenění maturitní zkoušky. Relativně nejlépe dopadly jazyky, nejhůře naopak ty části zkoušek, kde žáci musí ukázat, že věcem rozumějí, kde musejí vnímat souvislosti a promítají se mezipředmětové vazby. Jinými slovy, problémy byly tam, kde se nestačí učivo jen našprtat na poslední chvíli," konstatoval Bronislav Fuksa.

Dobrý pedagog podle něj není spokojen nikdy. Dobře připravení studenti u maturit uspěli, mnozí neúspěšní se pak netajili tím, že jsou spokojeni a předem počítají s tím, že si na podzim dodělají zbývající část maturity. „Je to zarážející a diskutabilní, ale je to tak," krčí rameny ředitel.

Se současným modelem maturit mají podle něj žáci i učitelé už dostatek zkušeností a nevidí žádný důvod k tomu jej měnit. „Současný model vznikl právě proto, aby se stabilizovala úroveň maturantů, která začala prudce klesat s nárůstem počtu středních škol současně s poklesem počtu žáků vycházejících ročníků základních škol. Bohužel není výjimkou, že na maturitní obory se hlásí žáci s velmi slabým prospěchem, přitom se díky počtu volných míst dostávají na čtyřleté studijní obory. Zda a s jakým úspěchem tito žáci odmaturují, pak zůstává otázkou," upozorňuje Bronislav Fuksa.

Jednou z letošních maturantek je Anna Křížová z Kroměříže, která s vyznamenáním absolvovala gymnázium v Kojetíně. „Začala jsem se učit asi dva nebo tři týdny před maturitou. Měla jsem ale obrovské nervy, protože jsem šla úplně první. Všichni byli formálně oblečení a chovali se hrozně vážně, už jen díky tomu jsem se necítila fajn," přiznala dnes už úspěšná absolventka.

Podle ní je maturita hodně o štěstí a o tom, jak se člověk popere se stresem.

„Odmaturovala jsem se třemi výbornými a jednou chvalitebnou, ale je fakt, že kdybych si v češtině vytáhla něco jiného, než jednoduchou otázku na Erbenovu Kytici, tak bych možná ani neodmaturovala," usmála se dívka.

Podle ní se z takzvané zkoušky dospělosti dělá zbytečná věda.

„Přišlo mi to skoro jako klasické zkoušení u tabule, jen jsem u toho seděla a musela být nastrojená. Tím jak se o tom mluví, tak to většinu jen rozhodí a studenti jsou ve stresu už týdny dopředu," míní.

Průběžně celý rok se učila čerstvá absolventka kroměřížského gymnázia Hana Formánková. „Myslím, že jsem se připravovala opravdu dost. Nejvíc jsem si u maturity užila fyziku a angličtinu, podpora učitelů byla totiž maximální a věděla jsem, že to chci dát co nejlépe i proto, abych je nezklamala. Nebyla jsem ani moc ve stresu, takže všechno dopadlo dobře. Teď už se připravuji na přijímačky na vysokou školu," uzavřela studentka.

Autor: Nikol Diviaková

10.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka(21 000 Kč)

Všeobecní administrativní pracovníci administrativní pracovník/ce. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Kroměříž, - disponentka v dopravě, - SŠ/VŠ vzdělání, znalost práce na PC, aktivní znalost AJ a NJ podmínkou, - PD: Po-Pá 7:30 - 16:00 hod., doba určitá 1 rok s možností prodloužení, , - své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: eimepress@email.cz. Pracoviště: Eim express, s.r.o. - provozovna kroměříž, Kojetínská, č.p. 3881, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Daniel Eim, +420 605 815 160.

2444 - Úředníci všeobecné správy vnitřních věcí státu(17 360 Kč)

Úředníci všeobecné správy vnitřních věcí státu referent/ka správy provozu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Bystřice pod Hostýnem - Informace k VŘ na www.bystriceph.cz, - zajišťování správy, údržby a provozu místních komunikací, účelových komunikací, chodníků, dopravního značení, veřejného osvětlení a budov (včetně vybavení) ve vlastnictví města Bystřice pod Hostýnem, - minimálně SŠ s maturitou technického směru (stavebnictví, dopravní stavitelství apod.), uživatelská znalost práce na PC, ŘP sk. B (aktivní řidič), odolnost a schopnost zvládat psychickou zátěž, - platová třída 9 (dle zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů a nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě), - Přihláška musí obsahovat jméno a příjmení uchazeče, telefonický nebo e-mailový kontakt na uchazeče, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu uchazeče a číslo občanského průkazu (příp. číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana) uchazeče, souhlas se zpracováním osobních údajů ve znění: "V souladu s ust. § 5, odst. 2 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, souhlasím s tím, aby moje osobní údaje, které tímto poskytuji městu Bystřice pod Hostýnem, byly tímto úřadem zpracovány pouze pro účely výše uvedeného výběrového řízení." a datum a podpis uchazeče. K přihlášce je nutno připojit životopis s údaji o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech a dovednostech, motivační dopis., - Uchazeč doručí písemnou přihlášku v zalepené obálce označené „Výběrové řízení – referent správy provozu“ na podatelně Městského úřadu nebo zašle na adresu: Městský úřad Bystřice pod Hostýnem, Masarykovo nám 137, 768 61 Bystřice pod Hostýnem, případně do datové schránky města se zaručeným elektronickým podpisem, a to nejpozději do 25.2.2018 (včetně).. Pracoviště: Město bystřice pod hostýnem, Masarykovo nám., č.p. 137, 768 61 Bystřice pod Hostýnem 1. Informace: Michaela Studená, +420 573 501 926.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník(11 500 Kč)

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků skladník/ce - manipulant/ka - OZP. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Kotojedy, - pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle § 80, zákona č. 435/2004 Sb., , - Hledáme: vhodného kandidáta na pozici skladník - manipulant, - Popis práce: příjem/výdej zboží a materiálu dle objednávek (ze skladu, do skladu), práce se čtečkami čárových kódů, kontrola dokumentace k pohybu zboží, vystavování příjemek, výdejek a dodacích listů v účetním programu, - Požadujeme: min. nižší střední odborné vzdělání, znalost práce s PC (MS Office), znalost účetního programu KelExpress výhodou, praxe v oboru skladník-manipulant vítána, řidičské oprávnění skupiny "B" vítáno, flexibilita, spolehlivost, pečlivost, vhodné i pro OZZ/OZP a absolventy bez praxe., - Pracovní úvazek zkrácený: 30 až 35 hodin týdně - dle domluvy, - Benefity: prémiové ohodnocení, stravenky, ošatné, - Kontakt telefonicky Po-Pá (7:00 - 16:00 hod.), příp. své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: personalni@cora-management.cz. Pracoviště: Cora plus s.r.o.- provozovna kotojedy, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Zdeňka Jánská, +420 775 737 015.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník(18 000 Kč)

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník, řidič VZV - Loukov. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Loukov, - Náplň práce: příjem a výdej zboží dle dodacího listu, manipulace se zbožím pomocí VZV, vychystávání zboží zákazníkovi, nakládání zboží na auta, komunikace se zákazníkem, udržování pořádku na skladě , - Požadujeme: vyučení, zdravotní stav odpovídající výkonu práce, loajalitu, optimismus, ochotu učit se novým věcem, znalost střešního materiálu je výhodou , - pokud nevlastníte řidičské oprávnění na VZV, vše zajistíme na naše náklady, stejně tak i opakovaná roční školení , - Nabízíme: práci na HPP, věrnostní odměny, možnost zaměstnaneckých slev, příležitosti k dalšímu rozvoji v rámci obchodu , - své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: nadezda.tomankova@salvatorstrechy.cz. Pracoviště: Salvator střechy s.r.o., 768 75 Loukov. Informace: Naděžda Tománková, +420 573 501 756.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Žena za volantem při průjezdu křižovatkou v Ludslavicích nepřizpůsobila rychlost jízdy a bourala. Vyvázla s lehkým zraněním.

Na křižovatce u Ludslavic řidička nepřizpůsobila rychlost, skončila na střeše

Zlínští hasiči v úterý trénovali na Fryštácké přehradě vyproštění osob, pod nimiž se prolomil  led.
27

Rozhodují vteřiny. Tonoucí musí rychle z vody ven

Sprejerovi z Bystřice pod Hostýnem hrozí až rok ve vězení

Podezřelý z trestného činu poškození cizí věci je podle bystřických policistů z osmnáctiletý mladík.

On-line rozhovor s primářkou hematologie

Proč pořád neumíme na 100% vyléčit leukémii? Jak je těžké získávat dárce? Jaký zájem o práci s krví? Nejen na to se můžete ptát primářky Jany Pelkové z Hematologicko – transfuzního oddělení v Krajské nemocnici T. Bati a ve Vsetínské nemocnici. Otázky můžete pokládat již nyní, Jana Pelková vám bude odpovídat ve středu 21. února od 10 do 11 hodin na našem webu.    

ANKETA: Vyberte nejhezčí fašank ve Zlínském kraji

Fašankové veselí skončilo. Podívejte se na fotografie z fašankových oslav ve Zlínském kraji a hlasujte! Své hlasy posílejte do 28. února do 12 hodin. Podpořte vaše maškary!

NEPŘEHLÉDNĚTE! Prvňáci ze ZŠ Žalkovice v Kroměřížském Deníku

V tištěném středečním vydání Kroměřížského deníku budou fotky usměvavých dětí z prvních tříd ze ZŠ Žalkovice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT