Zkoušky dospělosti jsou právě ve své polovině, studenti završují či už završili takzvanou profilovou – školní – část, před sebou však mají ještě v následujících dnech etapu společnou – státní.

„Na organizační věci se vyplýtvá spousta materiálu, je to drahá záležitost. Ministerstvo školství také značně plýtvá pracovním a potencionálním nasazením kantorů,“ zlobí se například ředitel kroměřížské Střední školy hotelové a služeb Kroměříž Petr Hajný.

Samotná realizace právě probíhajících zkoušek je prý zatím v pořádku. „Žádný problém nenastal, ani po technické stránce. Maturity probíhají v klidu,“ ujišťuje Hajný s tím, že premiérové státní maturity si v jeho škole naostro odbývá zhruba stovka studentů.

Nad zbytečně náročnou administrativou si stýská i zástupce ředitele Obchodní akademie Kroměříž Miroslav Spáčil. „Nejsme výjimkou, toto trápí snad každou školu. Bylo by rozumné do budoucna trošku zjednodušit papírování. Myšlenka státních maturit není špatná, ale chtělo by je vypilovat,“ vysvětlil pro Deník Spáčil.

I on potvrzuje dosavadní poklidný průběh maturit, stejně jako jeho kolegyně, ředitelka Střední zdravotnické školy Kroměříž Dagmar Ondrušková. „Ústní už máme za sebou, před sebou písemné. Zatím jsme na žádné komplikace nenarazili,“ konstatovala Ondrušková.

V drtivé většině oslovených středních škol z Kroměřížska studenti zvolili ze dvou nabízených variant maturit tu lehčí. „U nás je to spíše půl na půl, padesát procent maturantů zvolilo vyšší verzi,“ prozradil ředitel kroměřížského Arcibiskupského gymnázia Štěpán Bekárek.

Výsledky státních maturit budou mít školy k dispozici do sedmnáctého června. Do tří následujících dnů musejí maturantům předat vysvědčení. „Je to komplikace i pro vysoké školy, které tak nebudou vědět, koho mají vzít. Nebude totiž jasné, kdo maturitu úspěšně složil. Musíme být prostě tolerantní a pochopit to, zpracování dat samozřejmě nějakou dobu trvá,“ uzavřel zástupce ředitele Arcibiskupského gymnázia Libor Ondráček.