Jenže někteří letošní maturanti se ke zkoušce vůbec nedostali. „Letos maturitu skládat nebudu, co na to říct. Člověk pak zjistí, že všichni už jsou na vysoké či v práci a já musím čekat, jestli uzavřu předměty a udělám to v září sám, pak se člověk chytne za nos a popřemýšlí. Lepší zakousnout a mít to za sebou, ale už je pozdě," povzdechl si pro Deník jeden z neúspěšných studentů z Holešova.

Ti poctivější se na maturitu naopak docela těší. „Učím se pravidelně, takže s tím snad problém nebude. Leda, že dostanu při otázce okno, ale radši bych o tom nemluvila, nechci to pokazit. Třeba maturitu z matematiky bych, přiznám se, nezvládla," říká devatenáctiletá Mirka ze Střední školy hotelové a služeb Kroměříž.

Na Tauferově střední odborné škole veterinární v Kroměříži se k maturitě nedostali jen dva z celkem šestaosmdesáti žá­ků.

„Nesplnili podmínky klasifikace v některých předmětech, proto jsme stanovili náhradní termín a k maturitě půjdou v září," objasnila tamní ředitelka Blažena Kubíčková.

Matematiku si tam zvolilo osmnáct procent všech maturantů, zbytek chtěl angličtinu.

To ovšem není případ Centra odborné přípravy technické v Kroměříži, kde je matematika samozřejmě velmi potřebná. „Technická škola, jako jsme my, se bez ní neobejde. Proto ji máme zvolenou u šestnácti studentů, angličtinářů je třiadvacet. Tři studenti přitom chtějí navíc tu těžší variantu matematiky pro jednodušší přijetí na vysokou školu," podotkl tamní ředitel Bronislav Fuksa.

Letos podle ředitele na COPT doběhl početně nejslabší ročník za poslední leta, celkem tam mají devětatřicet maturantů. „Ke zkouškám se nedostali čtyři," dodal ředitel.

Prakticky všichni maturanti mají podle něj už konkrétní nabídky od zaměstnavatelů v regionu, firmy školu pravidelně navštěvují.

„Asi třetina jich s konkrétní firmou spolupracuje už za studia, čtyřicet procent žáků má přihlášky na vysoké školy," vyčíslil Bronislav Fuksa. Řada studentů volí matematiku i na Gymnáziu Kroměříž. „Ke zkoušce se z ní přihlásilo sedmnáct žáků, rozšířenou variantu bude skládat osm," řekl ředitel Josef Havela.

I tam ale čtyři studenti k maturitě v prvním kole nezamíří. V posledních dvou letech je nejčastějším důvodem nesplnění klasifikačních požadavků školy. „Z těchto důvodu je pak žák neklasifikován a tudíž nemůže k maturitě," shrnul ředitel. Druhým důvodem bývá podle něj nedostatečná z jednoho nebo i z více předmětů.