Na masopustní jarmark dorazí maškary ve veselém průvodu v čele s medvědem. Na náměstí se bude odehrávat celodenní program.

„V 9 hodin ráno vyjde od Klubíčka v areálu Základní školy Zachar masopustní průvod. V průvodu bude vítán každý, kdo na místo dorazí v masce a s dobrou náladou. Medvěd si na letošní masopust pořídil nový kožich a bude mu to v nové masce určitě slušet,“ prozradila Šárka Kučerová z kroměřížské radnice.

Masopustní průvod dorazí po 10. hodině na Hanácké náměstí a v 10.15 bude oficiálně zahájen masopustní jarmark.

„Některé části programu jsou tradiční, například celodenní hudební doprovod cimbálovky, jiné jsou nové a originální, jako třeba soutěž v pojídání půlkilogramových jitrnic,“ dodala Kučerová.

Ředitel Výstaviště Kroměříž Pavel Konečný.
Americký sen i košt vína. Ředitel Výstaviště Kroměříž představil letošní novinky

Od 9 hodin do 14.30 bude na náměstí hrát flašinetář, v 10.40 se pak uskuteční zmíněná „jitrnicová“ soutěž jedlíků. Od 11 hodin se mohou děti těšit na pohádku O ježkovi, který zatančí v podání Divadélka s radostí, odpoledne bude na kluzišti patřit masopustnímu bruslení v maskách i bez (14 až 15 hodin).

„Po celý den bude hrát cimbálová muzika Čertiska a od 10 do 15 hodin se mohou malí návštěvníci aktivně zapojit do tvořivých dílniček,“ sdělila Šárka Kučerová.

Vstup na Hanácké náměstí a všechny body programu jsou pro návštěvníky zdarma. V jarmarečních stáncích bude možné koupit dobroty spojené s masopustem, zabijačkové výrobky, klobásy, speciality z udírny, ale i sladkosti, koláče hanácké i valašské, perníky a samozřejmě teplé i studené nápoje.

Pro ty, kteří chtějí po masopustních dobrotách u dobrého jídla zůstat, je připravený od 17 hodin v kině Nadsklepí Food Film Fest, projekt spojující gastronomii a kinematografii.

Masopust zvaný také ostatky, končiny, fašank, voračky či šibřinky je svátkem, který býval a je příležitostí k zábavě a hojné konzumaci dobrého jídla a pití. Předchází totiž čtyřicetidennímu předvelikonočnímu půstu, proto je třeba se poveselit a najíst „do zásoby“. Provázejí jej tradiční zábavy a veselice spojené s bujarým průvodem maškar. Obyčeje dodržované o masopustu se v jednotlivých oblastech liší.