„Je to evropský unikát, především díky své severní poloze římské expanze do Pomoraví,“ označil nález jeden z největších expertů na římské dějiny Titus Kolník z Archeologického ústavu v Nitře. Dataci tábora pomohl časově určit i jeden z úlomků zvířecí kosti, která prošla analýzou ve Vídni. Nejtypičtější známkou tábora je příkop ve tvaru písmene V, jenž odkryl archeolog Martin Paulus.

„Vše svědčí o tom, že Římané tehdy podnikli hluboký průnik do území za Dunajem označovaného jako Barbarica a chystali se zde vytvořit provincii nazvanou podle císaře Marcomania,“ uvedl Jaroslav Peška, ředitel Archeologického centra Olomouc. „Jenom nevíme, zda tady nocovali jednu noc nebo celou sezonu,“ dodal. Tábor musel být vždy hotov do setmění. Podle Pešky je pravděpodobné, že v budoucnosti budou objeveny i další tábory.

Vojenské předpolí Římané opustili po smrti Marca Aurelia a s Germány uzavřeli mír. „Tehdy za jeho nástupců došlo k prudké změně zahraniční politiky,“ přiblížil události dnešními slovy Peška. Výzkum pod budoucí dálnicí bude pokračovat celý letošní rok.
Podobný, ale menší, římský tábor byl v roce 2001 nalezen Peškou v okrajové čtvrti Olomouce v Neředíně pod stavbou rodinných domků. Roh olomouckého tábora se ale ztrácí v záplavovém území potoka, který tam dříve tekl.


Další nálezy u Pravčic svědčí o tom, že lokalita byla obývána už od doby bronzové. Dokazují to předměty typické pro věteřovskou kulturu. „Vždy se tady na poli něco našlo, keramika nebo mince, ale toto jsme nečekali,“ řekl na adresu tábora starosta Pravčic Jaroslav Šašek.
„Určitě to budeme prezentovat na našich stránkách a musíme přepsat publikaci o naší obci, kterou už máme v tiskárně. Je to žhavá novinka, která tam určitě nesmí chybět,“ dodal starosta obce, v níž žije sedm stovek obyvatel.