Řeč je o jednatřicetiletém Zbyňku Trhlíkovi, který už čtyři roky vyšetřuje ty nejzávažnější dopravní nehody na Kroměřížsku. Kromě toho se ale zabývá i ostatními závažnými trestnými činy.

Co je vlastně obsahem vaší práce?

Sbírám důkazy, vyslýchám svědky a účastníky, ohledávám místo nehody. Mým úkolem je taky zadokumentování poznatků a sdělování obvinění viníkům. Poté obviněné vyslýchám, provádím další procesní úkony a v případě potřeby přibírám soudní znalce a dokazujeme vinu.

Jak jste se k práci u policie dostal?

Máma mi říkávala: „Ty budeš policajt,“ a měla pravdu. Vystudoval jsem COPT v Kroměříži, poté jsem si vzdělání doplnil na vyšší odborné škole v Zábřehu na Moravě. Jedním z mých předmětů byla analytika dopravních nehod a ta mě nadchla. Šel jsem na vojnu a po ní jsem si podal žádost o přijetí do služebního poměru. V té době jsem už věděl, že chci být nehodář. Po přijetí jsem začínal na obvodním oddělení v Holešově, byl jsem i v Praze a poslední čtyři roky dělám vyšetřovatele dopravních nehod.

Takže vás to baví…

Ano, je to zajímavá práce a rád pomáhám lidem.

Která z nehod se vám nejvíc vryla do paměti?

Je jich víc. Určitě je ale mezi nimi nehoda z 22. července 2009, která se stala mezi Holešovem a Rymicemi. Opilec ujížděl policistům a zemřeli při tom tři lidé. Bylo nutné rozsáhlé dokazování: řidič, který jako jediný přežil, popíral vinu a ani před soudem se nedoznal. Díky mravenčí práci se nám podařilo mu ji prokázat a on dostal osm let vězení.

Samozřejmě si vybavuji taky loňskou nehodu u Bezměrova, kdy zemřeli tři lidé. Náročná na vyšetřování byla nehoda mezi obcemi Střílky a Koryčany, došlo ke střetu traktoru a motorkáře.

Traktor odbočoval vlevo a motorkář narazil do levé části přední radlice. Na místě nebyly žádné stopy a my jsme dokazovali, kde vlastně došlo ke střetu. K vyšetřování jsme přizvali soudní znalce z oboru lékařství a dopravy. Prokazovali jsme třeba, že traktor přesáhl dělicí čáru radlicí nebo jak moc byl motorkář oslněn sluncem.

Nezapomenu ani na nehodu u Vlčích dolů. Po nárazu do stromu zemřel spolujezdec. Náročným a obsáhlým vyšetřováním ve spolupráci se znalci, pečlivou prací na místě, podrobnými výslechy svědků a zajištěnými důkazy jsme zjistili, že se nejednalo o nehodu, ale pokus o vraždu a sebevraždu ze strany zemřelého spolujezdce.

Jak probíhají vyšetřovací pokusy?

Pokud jsou nejasnosti, ověřujeme si jimi průběh událostí na místě dopravní nehody nebo na místě s podobnými podmínkami. Třeba nehodu na dálnici bychom nejspíš napodobili na letišti, abychom nemuseli omezit provoz. Jinak by se ale vyšetřovací pokus měl provádět tam, kde k události skutečně došlo, pokud je to možné.

yjadřují se k tomu svědci, účastníci i poškození, vypracovávají se možné varianty a ověřují skutečnosti. Pokud závěr nevyplyne z pokusu, přibere se znalec, který určí, která z variant je technicky přijatelná. Jeden z nejdelších a nejnáročnějších pokusů byl v poslední době u Záhlinic. Zjišťovali jsme průběh střetu traktoristy a motorkáře.

Pomocí čeho se vyrovnáváte se stresem?

Moje práce se samozřejmě bez stresu neobejde. Ale je pravda, že sportuji, rybařím, o víkendech se chodím bavit s přáteli. Když si chci ale opravdu odpočinout, nesmějí to být policisté. Jinak téma hovoru opět sklouzne k práci.

Díváte se na kriminální seriály?

Ne, jsou to hlouposti. Normální policejní práce, alespoň v našich podmínkách, vypadá jinak. Nevěřím ale ani tomu, že v Americe to tak funguje. Ani nové české kriminálky většinou nesleduji. Rád se ale podívám na staré detektivky třeba s Hrušínským. Malý pitaval z velkého města se mi taky líbí.