Prozatím však bydlí se svou maminkou Pěvou a mladší sestrou v pronajatém bytě v Kroměříži.

„V rámci terapie musí po celý život pravidelně inhalovat a jíst vysokokalorickou stravu, aby do těla dostal dostatek živin, jejichž správné vstřebávání onemocnění postihuje,“ popisuje nemoc Zuzana Hanušová z nadace Dobrý anděl, která se snaží Jaroslavovi a jeho rodině již tři roky finančně pomáhat.

„Jejich finanční rozpočet vždy byl a stále je velmi napjatý. Jardovo onemocnění vyžaduje zvýšené náklady, především pak na speciální vysokokalorickou stravu a rehabilitace,“ dodává Zuzana Hanušová.

Jaroslava Horáka čeká studium na Masarykově univerzitě v Brně, fakulta Ekonomicko-správní.

„Budu tam studovat obor cestovní ruch a regionální rozvoj,“ těší se Jaroslav Horák.

Situace není "růžová"

Ačkoliv by se mohlo zdát, že nemoc zvládá velmi lehce, vždy to až tak „růžové“ není.

„Během posledního roku se zdravotní stav Jardy zhoršil. Zadýchává se a má těžkou plicní obstrukci, tj. omezený průtok vzduchu v průduškách. Léčba je stále náročnější na množství nutných léků a doplňků stravy. Během roku byl také několikrát na antibiotikách,“ popisuje aktuální situaci jeho maminka Pěva Horáková. Za jakoukoliv pomoc ze strany nadace Dobrý anděl je nesmírně vděčná.

„Nebýt jich, nevím, jak bychom vyšli. S jejich pomocí je to snazší a hlavně víme, že na to celé trápení nejsem sami. Opravdu tisíceré díky," vzkazuje paní Pěva Horáková.

Přispět rodinám s osudem, do kterého zasáhla vážná nemoc, stačí se stát Dobrým andělem. Zaregistrujte se na www.dobryandel.cz a zvolte libovolnou výši příspěvku. Váš finanční dar umožní těmto rodinám snadněji zvládat těžkou situaci. Navíc jako Dobrý anděl vidíte konkrétní příběhy rodin, kterým pomáháte a kterým jsou Vaše příspěvky odevzdány do posledního haléře.

Cystická fibróza (dříve také cystická fibrosa, mukoviscidóza, mukoviscidosa) je dědičně podmíněné onemocnění, které postihuje zejména dýchací a trávící ústrojí, ale i některé další orgány.

Cystická fibróza není nakažlivá, nemocný se s ní narodí a většinou během krátké doby (první měsíce či roky) se objeví její příznaky.

Cystická fibróza se projevuje opakovanými infekcemi dýchacích cest, které postupně způsobují poškození plic. Nemocní také špatně tráví potravu, protože jim nefunguje správně slinivka břišní, vylučující trávící enzymy. Častou komplikací je cukrovka, cirhóza jater, osteoporóza a další. CF také způsobuje neplodnost u mužů. U žen s CF závisí plodnost na celkovém zdravotním stavu.

Cystická fibróza se vyskytuje u jednoho z 2.500 – 4.000 narozených děti. Přes zlepšující se léčebné možnosti je cystická fibróza zatím stále nevyléčitelné onemocnění. zdroj: Klub cystické fibrózy