Na grafických listech se nezřídka objevují kroměřížské pamětihodnosti jako Podzámecká či Květná zahrada.

Švabinského ovšem okouzlili třeba i motýli. „Jsou i na jeho velmi zdařilé sérii známek,“ ukazuje na malířova díla vystavená v expozici Muzea Kroměřížska Markéta Mercová. Tvorba Švabinského byla opravdu velmi rozmanitá. Dokazují to i další obrazy v Muzeu.

Do útulku Zatoulané štěstí přijímají nechtěné, toulavé či raněné kočky.
Kočičí útulek v Kroměříži? Dárci jsou štědřejší než města

„Málokdo si uvědomuje, že také podobizny mnoho známých osobností známe právě z Švabinského děl. Například Františka Palackého. Kreslil také Mikoláše Aleše, či prezidenta Masaryka,“ přibližuje Mercová tvorbu na dalších obrazech.

Kromě výrazných osobností veřejného života mu často stály modelem i jeho životní lásky. Velmi zajímavý byl také Švabinského osobní život. Ačkoliv byl již sám ženatý, zamiloval se do manželky svého švagra – Anny.

„Nebyla to žádná milostná aférka, ale láska a následné manželství, které trvalo až do smrti jeho druhé ženy Anny v roce 1941. Obě své lásky a manželky – Elu a Annu – pak společně zachytil na obraze s názvem Ateliér,“ prozrazuje intimnosti z umělcova života Mercová.

900 členů spojovala láska k Švabinskému

Tvorbu Maxe Švabinského propaguje už od roku 1923 Švabinského kruh přátel výtvarného umění v Kroměříži. V jeho čele stály významné osobnosti tamního kulturního života jako například František Vrobel, Ludvík Páleníček či Jindřich Spáčil. V současnosti, od roku 2002, vede spolek právě Markéta Mercová – v letošním roce mimo jiné navržená na Cenu města Kroměříže.

Také díky plejádě natolik známých osobností se spolek vždy těšil velkému zájmu. V době největší slávy měl i 900 členů v Česku i zahraničí. Členská základna, stejně jako v podobných spolcích, stárne. „Kruh má za sebou neskutečné množství práce. Snažíme se udržet vysokou úroveň pořádaných akcí, abychom dál nesli odkaz našich předchůdců,“ cítí zodpovědnost Markéta Mercová.

Každý rok jedna drobnost

Spolek je také výjimečný díky tomu, že od samého počátku každoročně vydával pro své členy takzvané umělecké prémie. Lidé si tak postupem let mohli odkoupit za menší poplatek drobná umělecká díla. Ať už šlo o grafický list, drobnou sochařskou práci, výtvarnou publikaci, umělecké sklo a další. Tato tradice se dodržuje do dnešních dnů.

Švabinského kruh přátel výtvarného umění se již pomalu začíná připravovat na oslavy stého výročí založení. Kulatiny oslaví spolek v roce 2023.

Památní lípa se nachází kousek od Smutné aleje vedle Altánu přátelství. Původně se na tomto místě nacházel rybník, do kterého vtékala voda ze slepého ramena řeky Moravy. Osazen bude měděnou tabulkou s popiskem.
Památná lípa připomíná vznik spolupráce mezi městem, krajem a arcibiskupstvím

Spolek dostává každý rok od města dotaci na provoz. „Město Kroměříž jako takové konkrétní samostatnou akci, která by přímo propagovala Maxe Švabinského v posledních letech nepořádalo. S osobností tohoto kroměřížského rodáka ale průběžně pracujeme. Připomínáme ho například pravidelně během letních turistických kostýmových prohlídek,“ prozrazuje radniční mluvčí Jan Vondrášek. „Každoročně vedou prohlídky cíleně kolem Švabinského rodného domu a je mu věnován prostor ve výkladu,“ pokračuje Vondrášek.

Obdobně se radnice snaží propagovat Švabinského i prostřednictvím jeho největšího obrazu Žně, který je vystaven v obřadní síni radnice a který je prezentován každé významné delegaci či návštěvě.

„Jsem narozen v krásném kraji na úrodné Hané. Rodištěm mým jest nejkrásnější město tohoto kraje – bílá Kroměříž.

Max Švabinský, 1923

Max Švabinský (17.9.1873 Kroměříž – 10.2.1962 Praha), malíř a grafik, profesor a rektor pražské Akademie výtvarných umění se narodil v Kroměříži. Je autorem řady olejů, grafických listů,zpracovával i monumentální formy(mozaiky, vitráže), zabýval se grafikou poštovních známek a bankovek. Byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes. Čestným občanem města Kroměříže byl jmenován 14. září 1923. zdroj: Švabinského kruh přátel výtvarného umění

Památník Maxe Švabinského, slavného kroměřížského rodáka, byl jako stálá expozice Muzea Kroměřížska otevřen v říjnu roku 1976. V šesti sálech je chronologicky uspořádán výběr umělcova díla. Téměř 130 originálů (olejomalba, grafika, kresba) představuje sedm desetiletí Švabinského tvorby.