Zdravotníci našli děvčátko v babyboxu po spuštění signálu v 11 hodin 54 minut. „Ihned ji prohlédli a vyšetřili, díky čemuž zjistili, že byla stará jen přibližně dvě až tři hodiny," informovala mluvčí nemocnice.

Při vyjmutí ze schránky byla malá Monika zabalena v osušce a pupečník měla podvázaný provázkem. „Vážila 3300 gramů a byla zdravá a donošená," dodala Veronika Klímová.

Jednalo se už o druhé dítě, kterému babybox Kroměřížské nemocnice pomohl. Zařízení tam funguje od července roku 2009 a první dítě v něm zdravotníci našli v říjnu 2013. Také tehdy se jednalo o děvčátko a případ měl šťastný konec: tříměsíční dívenka se totiž nakonec vrátila zpět ke své rodině.

Malá Monika nalezená v babyboxu minulý týden je jedenáctým letošním dítětem v České republice odloženým do babyboxu, celkově pak 73. holčičkou oproti padesáti nechtěným hochům.

Zatím nejvíc dětí se do babyboxů dostalo v roce 2011, to jich bylo 22. O rok později jich schránky přijaly 20, loni zdravotníci vyzvedli 12 chlapců a děvčátek.

Vyplývá to ze statistik spolku Babybox pro odložené děti – Statim, který schránky po republice instaluje. V Česku je v provozu 64 babyboxů, další začal fungovat 1. června v nemocnici v Jičíně a 66. přijde na řadu v srpnu v Turnově. Starší typy schránek se navíc postupně mění za moderní.

Babyboxy mají své zastánce i odpůrce. Mezi ně však rozhodně nepatří mladá maminka z Kroměříže Jiřina Šturzová.

„Jsem za to opravdu ráda. Věřím, že některé ženy to prostě nezvládnou a raději ať své miminko odloží, než aby ho třeba usmrtily. Ten kdo babyboxy vymyslel, by tedy podle mě určitě měl dostat nějakou cenu," usmála se maminka.