Realitní odborníci na Kroměřížsku však nepanikaří a uklidňují všeobecné mínění: propad se podle nich zastaví, banky budou ochotně půjčovat a kupující budou mít z čeho vybírat. Například bezměrovský makléř David Vyzula upozorňuje, že trh s byty byl vždy labilní.

Realitní experti na Kroměřížsku krizi necítí, lidé si teď alespoň mají z čeho vybírat

„Ceny v poslední době opravdu trochu poklesly, ale na druhou stranu prodávající nijak extrémně zlevňovat nechtějí,“ míní Vyzula.
Ten také označil první měsíce v roce za období realitního klidu; nejpozději od poloviny roku se podle něj trh stabilizuje.
„Myslím, že nastane boj o kupce, ti na tom budou totiž lépe, mohou si vybírat,“ předpokládá odborník na nemovitosti.
Nároky klientů jsou v poslední době jednoznačné: kvalitně vybavený byt, na kterém nebudou třeba další opravy a bude dobře dopravně dostupný.
Cena takového bytu se nedá přesně odhadnout, protože závisí na mnoha faktorech.

„Průměrný dvoupokojový byt v Kroměříži teď přijde na 1,3 milionu; třípokojový na 1,4 až dva miliony,“ nastínil kroměřížský realitní poradce David Komenda.
Přestože má čím dál víc lidí finanční problémy, makléř nepředpokládá, že by začali dávat houfně přednost podnájmům před hypotékami.
„Rozumný člověk to neudělá, vždyť splátky ho vyjdou zhruba nastejno jako nájemné. Raději si půjčí,“ tvrdí Komenda. A banky podle něj budou půjčovat stále.

Ten, kdo se rozhodne pořídit si byt, má teď navíc velkou výhodu. „Dřív, když se v nabídce objevil nějaký hodně dobrý, byl hned pryč. Teď si lidé mohou vybírat i z těch lepších,“ vysvětlil Komenda.
Starosti nemají ani developeři, naopak: o nové byty, které si lidé koupí dlouho před nastěhováním, je pořád sháňka.

„Máme vyprodané na dva roky dopředu,“ hlásí třeba kroměřížský podnikatel Miroslav Zapletal, který bytové domy staví. Z toho, že by musel jít s cenami dolů, nemá strach. „Nové bydlení je specifická záležitost, tam se zlevňovat nebude. Požadujeme teď zhruba pětadvacet tisíc za metr, někdy i víc. Záleží taky na dalším vybavení,“ upřesnil podnikatel.