„Cítí se zase o něco lépe, její stav se každým dnem zlepšuje. Trvalé následky se zatím neprojevily. Kdy bude ale propuštěna se zatím ještě neví," informovala včera za kroměřížskou nemocnici Veronika Klímová.

Jediným případem otravy na Kroměřížsku se i nadále zabývá policie, podle krajské mluvčí Jany Macalíkové ale do včerejšího dne nezjistila žádné nové informace. „Kauza nadále zůstává v šetření," řekla pouze Macalíková.

Situace v likérkách na Kroměřížsku je vinou prohibice stále složitá. Majitelé se zatím neodvažují tipovat, jak se situace bude dál vyvíjet, doufají ale, že kauza s jedovatým metanolem neohrozí jejich existenci.

„Jsme malá likérka, je to teď těžké. Čekáme na nové kolky a co bude dál. O zavření jsme zatím nemluvili, uvidíme, jak se situace vyvine," řekl Deníku společník likérky RDP Spirit v Bystřici pod Hostýnem Pavel Křivánek.

Podobná stav panuje i v žeranovické likérce Vapa Drink.

„Máme pozastaven provoz. Jaké jsou naše ztráty, dnes ještě nejsem schopný říct, spíš se zabývám tím, jak situaci zvládnout a dále řešit. Nad zavřením likérky zatím nepřemýšlím," komentoval situaci majitel likérky Viktor Koláček.

Vláda dnes má projednávat návrh na zrušení prohibice. Uvažuje také o tom, že obchodníkům by kompenzovala ztrátu z neprodejného alkoholu vrácením daně, kterou stát inkasuje za zboží.

Tato opatření budou samozřejmě platit jen v případě, pokud obchodník prokáže, že alkohol řádně pořídil a zaplatil.

Také restaurace na Kroměřížsku mají v lihovinách na skladu uloženy spousty peněz, majitelé by proto nejspíš požadovali náhradu.

„Prohibice se na tržbách hodně podepisuje. Pivo se sice prodává dost, ale marže na něm není taková, jako u tvrdého alkoholu. Ztrátu na výdělku počítám za poslední týden asi na deset tisíc korun. Snad už to brzy skončí," doufá provozní restaurace U Klimešů ve Vážanech Petr Šoltís.

Také on má ve skladě velkou zásobu lahví s alkoholem.

„Pokud by nastala situace, že bych musel část zlikvidovat, bylo by to pro mě už úplně smrtelné. Je tam nejméně čtyřicet litrů, určitě bych požadoval náhradu," podotkl Šoltís.

Majitel kroměřížské restaurace u Lva Miroslav Bartošek si naopak na špatné tržby až tak nestěžuje.

„Samozřejmě se prohibice dotkla i nás, ale mnohem hůř jsou na tom podle mě diskotéky a bary. Na skladě mám asi dvacet lahví, pokud je budu muset vylít rozhodně budu požadovat náhradu škody," řekl Deníku Bartošek.