Ředitel kroměřížské městské policie, Miloslav Skřebský, řekl ve svém rozhovoru pro Deník: Chladné počasí znamená pro některé kroměřížské bezdomovce smrt. Zrovna před třemi týdny jeden z nich zemřel

Jak hodnotíte situaci s bezdomovci ve městě?

Je stabilizovaná. Městská policie v Kroměřiži přijala celou řadu opatření. Pravidelně kontrolujeme lokality, kde se lidé bez domova vyskytují, nebo budovy, kde přespávají. Monitorujeme také prostory před supermarkety a kontaktujeme vedoucí nebo ostrahu. Zjišťujeme, jestli neobtěžují zákazníky.

Strážníci podrobují bezdomovce i kontrolám alkoholu v krvi. Jejich hodnoty bývají opravdu vysoké: od dvou do čtyř a půl promile. Tento nešvar se nám možná podaří alespoň trochu potlačit díky dohodě, kterou máme se sociálním odborem. Poznatky z měření jim totiž předáme, a pokud se ukáže, že lidé bez domova sociální dávky zneužívají ke konzumaci alkoholu, je možné, že je někteří budou dostávat formou poukázek.

Aktivit směrem k této sociální skupině je celá řada. Město navíc připravuje vyhlášku týkající se zákazu žebrání.

Vyčnívá někdo z kroměřížských bezdomovců? Stěžují si lidé na některé konkrétní osoby?

Stížností od lidí je minimum. Říct, kdo se nejvíce projevuje, se taky jednoznačně nedá. Problémy většinou dělá ten, komu chybí alkohol a má „absťák“.

Jednu postavičku ve městě ale přece jen máme: už léta známý Ondra. Je však mezi bezdomovci taková výjimka. Má své bydliště na Račíně, ale moc tam nespí, většinou zůstává ve městě.

A musím říct, že se snaží. Sem tam umyje prodejní výlohu a vydělá si tak k sociálním dávkám nějaké peníze. I on má ale své dny. Občas musejí strážníci vyjíždět i kvůli jeho chování.

Kolik bezdomovců nyní v Kroměříži žije?

Sedm až deset. Čas od času jejich počet klesá nebo se naopak navyšuje.

Opravdu nemají kam jít?

Ne všichni. Mnozí z nich mají rodinné zázemí a rodina má zájem je podpořit, ale oni jednoduše nechtějí. Tenhle styl jim vyhovuje. Ne všichni jsou tedy v pravém slova smyslu bezdomovci,

Kde se pohybují nejčastěji?

Jejich oblíbeným místem pro odpočinek je objekt bývalých kasáren za obchodním domem Tesco. Tam je nacházíme nejčastěji. Prostor se jim ale pořád zmenšuje, protože se v místě demoluje.

Bývávali taky v objektu bývalých jatek nebo pekárny, ale už se tam vyskytují jen zřídka. I tyhle oblasti ale pořád sledujeme a kontrolujeme.

Co bude s těmito lidmi v zimě?

Zima je pro ně samozřejmě problematická, především proto, že ji sami chtějí trávit v takříkajíc přírodních podmínkách. Mají možnost využít třeba azylové domy, kapacity v nich jsou. Platí tam ale jedno zásadní pravidlo, které musí dodržet: nepít. A kvůli němu raději spí venku. Ani na kroměřížském nádraží se v noci zdržovat nemůžou, takže mrazivé počasí je pro ně kruté. Znamená velké zdravotní zatížení a bohužel i předčasnou smrt. Asi před třemi týdny jeden z kroměřížských bezdomovců zkolaboval a zemřel.