Situace někdejšího největšího zaměstnavatele na Kroměřížsku, který si v minulých letech prošel konkurzem a insolvenčním řízením, je nyní podle předsedy představenstva společnosti Zdeňka Zlámala už nějakou dobu stabilizována.

„Snažíme se teď vrátit ke staronovým odběratelům. Bohužel to ale potrvá deset až dvanáct měsíců, protože se provádějí certifikované zkoušky,“ konstatoval Zlámal.

Usilují však i o nové odběratele. „Získáváme i nové trhy, produkce se tudíž bude zřejmě navyšovat. Je to ale běh na dlouhou trať,“ podotkl předseda představenstva.

Magneton nyní čítá okolo tří stovek zaměstnanců. „Podle náběhu výroby není vyloučené, že budeme přijímat nové. Nic jistého ale zatím není,“ doplnil Zlámal.

K postupným změnám dochází podle něj také v areálu podniku. Zatímco budova lemující hlavní silniční tah je už opravená a nově pronajatá, úpravami teď prochází ta administrativní.

„Ředitelství se tam už nacházet nebude, přestěhujeme jej jinam. Pro opuštěný objekt se pak budeme snažit najít nějaké využití,“ plánuje Zlámal.

Stabilizovanou situaci v podniku si pochvaluje také tamní odborová předsedkyně Jarmila Vítková.

„Samozřejmě jsme rádi, že poté, čím vším firma prošla, se udržela. Za kladné hospodářské výsledky navíc zaměstnanci obdrželi odměnu ve výši průměrného platu bez náhrad. Část jim byla už vyplacena, zbytek v lednu,“ zhodnotila Vítková.

Zachování Magnetonu těší i vedení města.

„Je dobře, že podnik jako historicky jeden z největších zaměstnavatelů se udržel, dál zaměstnává pracovníky z Kroměřížska a drží nadále prapor zaměstnanosti,“ konstatoval například kroměřížský místostarosta Miloš Malý.