K podprůměrným sněhovým srážkám se včera přidal také silný vítr, který s sebou přinesl spíše déšť než tolik potřebný sníh. A podobné počasí očekávali odborníci také dnes.

Nedostatkem sněhu a vysokými teplotami, které znemožňují technické zasněžování, trpí letos například na Rusavě.

„Provoz je u nás momentálně přerušen. V letošní sezoně se na rusavské sjezdovce ještě bohužel nelyžovalo,“ posteskl si vedoucí tamního Ski areálu Vladimír Kadlčík.

Sám pamatuje rok, kdy se začalo lyžovat až v únoru. „Doufáme, že se situace zlepší a během ledna budeme moci spustit provoz areálu,“ doplnil Kadlčík.

Naprosto opačná situace je přitom na Trojáku. „Krásně tady svítí slunce a sněží, takže na těch čtyřicet centimetrů technického sněhu, co tu máme, připadne ještě několik čísel přírodního,“ pochvaloval si včera ředitel tamního areálu Jakub Juračka.

Dodal, že následující víkend budou vleky na Trojáku určitě v provozu.

„Sezona nám tentokrát začala přesně na Štědrý den, končíme většinou kolem Velikonoc. Uvidíme, jak nám to s lyžováním vyjde letos,“ doplnil Juračka.

Sjezdovky na sousedním Tesáku však zůstaly tento týden bez návštěvníků. V provozu byly jen v pondělí, od úterý až do dneška byly zavřeny.

„Přerušili jsme provoz kvůli špatnému počasí. Na sjezdovce byla ledovka, skoro žádný sníh,“ vysvětlila za tamní Ski areál Jana Odvršová.

Doplnila ale, že díky včerejší nadílce sněhu počítají o víkendu s běžným provozem.

„V sobotu se u nás koná Tříkrálový závod pro děti, prezentace je od devíti hodin. První závodník odstartuje po desáté hodině,“ dodala Odvršová.

Ne každý však možnosti lyžování v regionu využívá. „Lyžovat na místní sjezdovky vůbec s rodinou nejezdíme, dáváme přednost zimní dovolené v zahraničí,“ poznamenal například Lukáš Michalík z Kroměříže.

Lucie Ságnerová