Děti se ale na pobyty na horách vesměs těší a jen málokdo si je chce nechat ujít.

Některé školy nabízejí zájezdy dvou typů. „Jeden je školní a druhý výběrový. Výběrový si nemůže dovolit každý, takové zájezdy se cenově pohybují kolem osmi tisíc korun a jezdí se na ně do Rakouska,"vysvětlil zástupce pro organizaci pedagogického procesu Gymnázia v Kroměříži Pavel Hajna.

Podle něj se najdou i tací, kteří nejezdí, ale většinou to není z finančních důvodu, nýbrž kvůli tomu, že neradi lyžují. „Naše škola navíc sociálně slabším na lyžařské kurzy přispívá. Jinak průběh lyžařského výcviku se za poslední roky myslím nijak zásadně nezměnil," dodal zástupce.

Na většině škol na Kroměřížsku vyjde lyžařský výcvik asi na tři tisíce korun na šest dní. někdy to má ale podmínku.

„Rodič musí dítěti pořídit na vlastní náklady zimní vybavení, jako jsou například rukavice, čepice a podobně," upozorňuje ředitelka základní školy U Sýpek v Kroměříži Eva Šílová.

Dodala, že na lyžařských kurzech není prakticky nikdy účast stoprocentní. „Většinou je to ze zdravotních nebo rodinných důvodů, když taková situace nastane, doplňujeme žáky z jiných ročníků, kteří už mají výbavu z minulého roku," objasnila ředitelka.

Letos podle ní škola výcvik rozšířila o výuku na snowboardu, protože je to velmi populární záležitost. „Máme pro to přímo vyhrazené celé družstvo," vysvětlila Eva Šílová.

Žáci základních škol se na lyžařský výcvik obvykle těší. „Jsem v páté třídě na základní škole Oskol a lyžařský zájezd mám teprve před sebou. Vůbec nevím co mě tam bude čekat, ale lyžování se věnuji pravidelně," řekl Deníku Jonáš Zapletal z Kroměříže. Další student Libor Jílek má lyžařský zájezd už za sebou. „V šesté třídě jsem byl na lyžáku a bylo to dobrý. Bohužel dva dny před odjezdem jsem si narazil koleno a strávil jsem ten čas do odjezdu na pokoji," povzdychl si Kroměřížan.

Oproti tomu jeho vrstevník Patrik Loupek na lyžařský zájezd rád vzpomíná. „Před rokem jsem základní školu vyšel, ale mám na to dobré vzpomínky. Moc mě to bavilo, protože jsem nikdy předtím nelyžoval. Je ale pravda, že na lyžáku v osmé třídě jsme se opili a prováděli skopičiny," pousmál se.

Také dospělí lidé z regionu na lyžařské zájezdy vzpomínají většinou s úsměvem. „Lyžák byl jeden velký třesk. Tolik legrace, co jsme tam prožili, je nezapomenutelné. Nejhorší na tom byly ty rána, když jsme měli vstávat o půl sedmé a přesunout se na svah," vzpomíná třeba Radek Svoboda z Kroměříže.

Jeho kamarád Patrik Možiš má podobné zážitky. „Pokoj jsme museli sdílet s klukem, který si v jednom kuse dělal nápoj Tang, nečistil si zuby a svetr nosil naopak. Jeden den se tam strhla i bitka a můj kamarád toho druhého doslova odmrštil na topení. Bylo mi ho líto, ale přežil to. Samotné lyžování bylo super, měli jsme výborné učitelé," vzpomíná.

Rodiče dětí, které letos zájezd čeká, však řeší docela jiné starosti. „Náš kluk pojede letos na lyžařský zájezd. Jezdíme na hory každoročně do Rakouska a myslím si, že má pořád mezery v lyžování, tak třeba díky tomu výcviku se to zlepší," doufá maminka Veronika Matulová z Kroměříže.

Oproti tomu Jiří Urbánek z Kroměříže svému potomkovi výcvik zřejmě nedopřeje.

„Letos dostane tak akorát za uši. Nedovedu si představit, že bych dal víc než půlku měsíční výplaty za týdenní výcvik, který mu bude stejně k ničemu. Od nás v rodině nikdo nelyžuje," pokrčil rameny tatínek.

Autor: Marek Hořava