„Musí vydržet to správné počasí. Jakmile totiž bude technický sníh ležet na sjezdovce, musí po něm jezdit lyžaři, aby se udržel,“upozornil na sklonku minulého týdne majitel lyžařského areálu na Trojáku Jakub Juračka.

Zbývající dvě střediska - Tesák a Rusava – směřují začátek sezony spíše k vánočním svátkům.

„Posilovali jsme zasněžování, takže letos máme ještě rychlejší a efektivnější děla,“ sdělil za Lyžařské středisko Stupava Lubomír Orel. I díky nim již mohli na Stupavě zahájit novou sezonu.

Dražší jízdné na Stupavě

Na návštěvníky čeká hned pět druhů sjezdovek o celkové délce více než jeden kilometr. Nejdelší trať má pět set metrů, převýšení sto metrů a kromě novinky v podobě lepších sněhových děl si letos návštěvníci areálu všimnou změny oproti předchozímu roku především při pohledu na ceník.

„Vzhledem k inflaci, ale i zvyšování mezd máme letos o něco málo dražší jízdné,“ přiznal Lubomír Orel. Jedna hodina lyžování dospělého tak vyjde na 230 korun.

Základní hodinová sazba na Trojáku vyjde o dvacet korun levněji než na Stupavě. Konkrétně tedy na 210 korun. „Podařilo se nám udržet loňské ceny jízdného,“ řekl majitel areálu Jakub Juračka.

Čtyři nová děla na Trojáku

I Troják letos v létě investoval.

„Koupili jsme čtyři nová vrtulová děla,“ pochlubil se Juračka.

Provozovatelé lyžařského střediska však ukončili spolupráci s tamním hotelem. V loňském roce si přitom Jakub Juračka od propojení hotelu se střediskem sliboval mnohé. Chtěl nabídnout hostům hotelu lepší cenu skipassu. Jenže spolupráce nevyšla.

„Mrzí nás to. Hotel pro nás nebyl rentabilní. Rozcházeli jsme se také v názorech s majitelem hotelu,“ přiznal Juračka.

Co se týče škol, má Troják plno na první tři měsíce příštího roku, tedy leden až březen.

O otevření střediska na Rusavě zatím není rozhodnuto.

„Zřejmě to bude o Vánocích,“ míní Miroslav Ludvík z areálu na Rusavě. Ceny na Rusavě se budou měnit. Konečná cena skipassu však není známá.

Ačkoliv již 3. prosince ležel na svahu Ski Tesák bílý sněhový poprašek, na otevření areálu ještě lyžaři musí posečkat. „Nám se nevyplatí začít dřív než o Vánocích,“ uvedl Jiří Vašík ze Ski Tesák.

„Ale můžu již nyní říct, že ceny zůstanou stejné jako tomu bylo loni,“ ubezpečil návštěvníky Jiří Vašík. Pokud se na tomto tvrzení nic nezmění, bude stát hodinová jízdenka pro dospělého 160 korun.

Školičky pro dětičky

„Stejně jako loni nabízíme individuální výuku i lyžařskou školičku,“ poznamenal Vašík. Ano, ačkoliv se ještě nelyžuje, přijímají areály Troják, Tesák i Rusava přihlášky do lyžařské a snowboardové školy, školičky.

Lyžování však není jen sjezdové lyžování, ale také běžky. Zatímco o sníh na svahu se postarají sněžná děla, u běžecké trasy je třeba počkat na sníh přírodní. Nejdelší běžkařskou tratí v Hostýnkých vrších je Hostýnská magistrála. Její páteřní trasa je dlouhá 19 kilometrů. V celkovém součtu pak měří 52 kilometrů.