Právě Vánoce jsou přitom pro zimní střediska v sezoně jedny z nejdůležitějších. Při teplotách nad bodem mrazu ale nelze svahy zasněžovat a přípravě sjezdovek nepřeje ani předpověď počasí. Meteorologové totiž neavizují pro příští dny mráz ani sněžení, ochladit by se mělo zřejmě až v lednu.

Podle předpovědi Českého hydrometeorolo­gického ústavu bude do Štědrého dne přes den až deset stupňů Celsia a v noci nejníže kolem nuly. Pro efektivní zasněžování je přitom potřeba teplota kolem minus pěti stupňů.

„Nezbývá nám, než doufat, že se meteorologové spletli," krčí rameny třeba Miroslav Maczko z Kohútky v Javorníkách. Na Kohútce se sněhová děla loni rozjela na Štěpána.

„Snad to letos dopadne aspoň stejně. Nervozita stoupá, Vánoce nahradit nelze," dodal Miroslav Maczko. Na zasněžení sjezdovek potřebují čtyři až pět mrazivých dnů.

Podobně jsou na tom i na Trojáku, kde mají zásobu sněhu na pokrytí jen asi třiceti procent sjezdovky. „Pokud se předpověď radikálně nezmění, Vánoce jsou nereálné," potvrzuje tamní provozovatel Jakub Juračka.

S tržbami za Vánoce nepočítají ani ve Stupavě, kde se v této sezoně na přelomu listopadu a prosince už deset dnů lyžovalo. Obleva však sníh ze svahu takřka všechen odnesla.

„Dvě noci jsme teď zasněžovali, ale na sjezdovce je jen takový make up. Potřebovali bychom dvě mrazivé noci, ale nic takového nehlásí. Vánoce jsou určitě pryč," míní provozovatelka tamního svahu Bohdana Orlová.

Některé areály se ale přesto naděje na vánoční provoz nevzdávají. „Průběžně zasněžujeme, jak to počasí dovolí. Nevzdáváme se naděje, že na vánoční svátky pustíme aspoň nejkratší sjezdovku u hotelu Horal. Chybí nám k tomu dvě až tři mrazivé noci," říká Martina Žáčková ze Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích.

Aspoň menší sjezdovky by chtěli spustit i na Pustevnách v Beskydech. „Velké svahy už kvalitně do Vánoc připravit nestihneme. Sledujeme předpověď a stále věříme v zázrak. Spíš to ale dopadne jako loni," obává se letošního vývoje počasí vedoucí areálu na Pustevnách Petr Chrostek.

Minulou sezonu provozovatelé lyžařských areálů ve Zlínském kraji označili většinou za průměrnou, propadák ze sezony 2013/2014 se ale neopakoval. Vlekaře ale nepotěšilo, že se nelyžovalo o vánočních svátcích, které znamenají zhruba čtvrtinu jejich obratu, a že se příliš nepovedl ani březen a jarní prázdniny. Naproti tomu si pochvalovali leden a únor, kdy počasí přálo lyžování a na horách bylo plno. (hed, čtk)

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU, ČTK