Během jara a léta tak bude zhruba dvacítka dětí, která do místní mateřské školy chodí, konkurovat hlukem stavebním dělníkům.

„Část budovy se také bude zateplovat, i tyto práce se vejdou do celkové částky,“ řekl starosta Lutopecen, Josef Bazalka. Dětí i dospělých v obci v posledních letech přibývá s tím, jak roste zájem o bydlení v menších obcích. „Zatímco před patnácti lety měla obec 510 obyvatel, k prvnímu lednu letošního roku u nás trvale žije na šest set lidí,“ připomněl starosta.

S přílivem nových obyvatel počítají také Rataje. „Obec má letos takzvaně projektový rok,“ řekl starosta Antonín Říkovský.

„Podařilo se nám vykoupit pozemky pro padesát nových rodinných domů. Firma, která má jejich výstavbu na starosti chystá projekt na inženýrské sítě a pokud vše půjde podle plánu, začnou se budovat ještě letos,“ slíbil starosta.

Kromě toho obec chystá ještě projekt na čistírnu odpadních vod. „Ten by měl být hotový do konce léta, abychom na podzim mohli žádat dotaci z evropských fondů a co nejdříve začít se stavbou čistírny,“ připomněl Říkovský.

Petra Procházková