V Kroměříži naposledy překvapil zvuk sirény obyvatele v úterý. Tón upozornil na to, že jednomu z obyvatel ulice Soudní hoří na sporáku oběd. Odskočil si na chvíli z bytu a dřív než on, byli v jeho bytě hasiči. Otázkou, co se děje, se ale v té době zabývalo celé město.

„Zvukový signál jsem zaregistroval a hledal jsem na webových stránkách radnice nějaké informace o příčinách houkání,“ napsal redakci jeden z čtenářů a stěžoval si, že ačkoli radnici oslovil formou e-mailu, celé hodiny se mu nedostalo odpovědi.

Tónem se podle mluvčího krajských hasičů Iva Mitáčka rozlišují dva varovné signály.

„Všeobecná výstraha a Požární poplach,“ objasnil.

První z nich je vyhlašován kolísavým tónem sirény po dobu 140 vteřin a může zaznít třikrát po sobě v přibližně tří minutových intervalech.

„Obyvatelstvo je následně informováno třeba rozhlasem, televizí, místním rozhlasem, případně mluvícími sirénami, vozidly složek integrovaného záchranného systému nebo jiným způsobem o tom, co se stalo a co se má v takovém případě dělat,“

objasňuje mluvčí hasičů. Základními radami jsou v takovém případě schovat se v nejbližší budově, zavřít dveře a okna, a zapnout rádio nebo televizi. Tam se totiž lidé také dozví nutné informace

Druhý signál napodobuje hlas trubky troubící tón Hoří, hoří a zní po dob jedné minuty. „Ten je ale určen ke svolání jednotek hasičů. Pokud signál vyhlásíme my, může se stát, že v obci nějakou dobu ani neví, proč. Vyhlásit ho ale může samozřejmě i obec samotná,“ objasnil Mitáček s tím, že právě tohle byl případ úterního poplachu.

Také v menších obcích jsou na ohlášení krizových situací připraveni.

„Jsme napojeni na centrální pult záchranného systému zlínského kraje. Pokud se něco děje, oni nás okamžitě informují,“ objasnil starosta Komárna Milan Šindelek.

„Hasičská zbrojnice má sirénu a také obyvatele v případě potřeby informujeme místním rozhlasem. Sirénu jsme naposledy rozezněli při povodních v roce 1997,“ vzpomíná Šindelek.

Nedostatek příležitostí varovat obyvatele se pochvaluje také

Starosta Jarohněvic Pavel Husařík.

„Když je to nutné, pustíme u hasičů sirénu, ale především využíváme rozhlas. Naštěstí ale ne často,“ konstatoval starosta.